Dante, învinsă într-o atmosferă de vis de o fostă campioană a României, în barajul de promovare în Liga 2 – VIDEO

Împinsă de la spate de 13.000 de oameni, Oțelul Galați a învins clar pe Dante Botoșani în returul barajului de promovare în Liga 2. Gazdele au câștigat miercuri cu 3 – 0 pe teren propriu și cum în tur, pe ”Municipal”, scorul fusese de 1 – 1, s-a calificat în Liga 2.

Scorul a fost deschis în prelungirile primei reprize de George Cîrjan, fost atacant al FC Botoșani la promovarea roș-alb-albaștrilor în Liga 1. Acesta a reluat cu capul, de la marginea careului mic, o minge venită de pe dreapta.

În minutul 50, a înscris Alin Nica, angajat de un coechipier cu o pasă splendidă, din propria jumătate.

Scorul final a fost consfințit în minutul 73.

Dorinel Munteanu a început meciul cu următorul 11:

Dur-Bozoancă – Sil. Rus, Sîrghi, Yabre, Țica, D. Cireș, Jardan, G. Cîrjan, I. Neagu (cpt.), Cisotti, A. Nica.

Cristi Popovici a mizat pe:

Ailenei – Dumitraș (cpt.), Moescu, Pintilei, D. Drugă, Aeroaiei, Al. Constantiniu, Căinari, Corban, Codău, Al. Zaharia.

Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica – Ilfov); Asistenți: Cosmin Vătămanu (Bucureşti) și Marius Cristian Marchidanu (Brăila); Rezervă: Adrian Frățilă (Vadu Paşii – Buzău); Observatori: Gheorghe Mihalache (Buzău) și Victor Radu (Bucureşti).