Dan Petrescu, nemulțumit după ce Clujul a primit ”doar” un 11 metri cu Botoșaniul: Am avut patru faze de penaltyVIDEO

Dan Petrescu, antrenorul CFR-ului, a criticat arbitrajul lui Adrian Cojocaru din meciul cu FC Botoșani, încheiat la egalitate, scor 1 - 1, pe 31 ianuarie.

În partida cu moldovenii, clujenii au înscris tocmai din penalty, în minutul 45+1, prin Ciprian Deac.

Tehnicianul susține însă că echipa sa trebuia să mai primească niște lovituri de la 11 metri.

”Suntem puțin dezamăgiți după ultimul meci, chiar dacă am făcut un meci foarte bun. Din păcate, n-a venit rezultatul pe care îl doream. Dar cred că băieții sunt conștienți că au dat totul, nu există apărare perfectă în lume.

Despre meciul cu Botoșani aș vrea să mai remarc că am avut patru faze de penalty, dintre care trei clare, dar am primit numai unul. Poate să zică oricine ce vrea, eu așa am văzut. Sunt dezamăgit din acest punct de vedere, mai ales faza din minutul 90+2, când am avut penalty clar.

Am înțeles că ar fi zis arbitrul «V-am dat un penalty, îl mai vreți și pe al doilea?». Stai puțin! Ce contează câte penalty-uri primești dacă sunt faulturi? Mai meritam cel puțin un penalty, pentru că am stat numai la Botoșani în careu”,

Dan Petrescu, antrenor CFR Cluj

Și după meciul din tur, când FC Botoșani a învins cu 1 – 0, ”Bursucul” s-a plâns că, ”am avut două-trei faze de penalty”.