Cuplul Patache – Ciobanu a „strălucit” și la Craiova și și-a trecut în palmares încă o înfrângere – VIDEO

• O echipă neantrenată. Astfel a fost catalogată FC Botoșani de comentatorii partidei care s-a disputat împotriva celor de la FCU Craiova.
  • O evidență clară care pare a fi trecută mult prea ușor cu vederea de cei patru acționari ai grupului de firme Elsaco.

FC Botoșani este teoretic antrenată de Andrei Patache, un așa zis antrenor neasumat care nu pare să aibă bunul simț să facă un pas în spate și duce sigur echipa către liga secundă. Și de Mihai Ciobanu care nu este nimic altceva decât un purtător de licență fără viziune și fără realizări marcante în antrenorat.

Un cuplu al eșecurilor care a reușit „performanța” unei noi înfrângeri, FC Botoșani fiind echipa care doar s-a prezentat pe teren, în ambele reprize, fără să joace și fotbal efectiv. Puținele zvâcniri ale jucătorilor care au îmbrăcat tricoul de titular au fost departe de a se ridica la nivelul primei ligi de fotbal.

Scorul a fost deschis de altfel în minutul 20 când Leo Lacroix a șutat din șase metri și l-a învins pe Ducan.

La pauză, într-o încercare de legare a jocului, Patache l-a introdus pe Pinson în locul lui Drole.

Schimbarea nu a îmbunătățit jocul în vreun fel, iar FC Botoșani a fost la fel de inexistentă pe teren. Ulterior a mai încercat și alte variante considerate de comentatori drept „stupide”.

Astfel că scorul a fost mărit în favoarea oltenilor în minutul 76. Bauza a plecat pe contraatac, a depășit doi fundași botoșăneni și s-a îndreptat spre poarta lui Ducan înscriind pentru 2 – 0.

„O colecție de jucători netalentați are în acest moment Valeriu Iftime. Și pe deasupra și nepregătiți”, a fost concluzia acestui meci disputat în deplasare.

FC Botoșani va disputa un ultim joc înainte de pauza competițională lunea viitoare când pe Stadionul Municipal ajunge Dinamo, o altă echipă suferindă dar în actualul context cu mari șanse să obțină trei puncte din întâlnire. În această primă parte de campionat Botoșani nu a obținut absolut nicio victorie și astfel atinge un alt record din palmaresul negativ.

Iată echipele pentru meciul din această seară:

FCU Craiova:  Gurău - Negru, Compagnucci, Lacroix,  Padula - Achim,  Van Durmen - Baeten, Bauza, Blidar – Chițu

FC Botoșani:  Ducan - Benzar, Mutombo, Pius, Dragu - David, Dican, Florescu - N'Goma, Drole, Adams