Cum a ”intrat” soacra lui Dragoș Pavăl în afacerea Dedeman: Nu prea îmi plăcea treaba asta / Umblam cu facturile mâzgălite

Frații Dragoș și Adrian Pavăl, proprietarii lanțului de magazine Dedeman, sunt astăzi cei mai bogați români. Puțini știu că frații Pavăl au fost la un pas să-și piardă întreaga avere.

În 2022, frații Dragoș și Adrian Pavăl au urcat pe primul loc în topul Forbes al celor mai bogați români, detronându-l pe Daniel Dines de la UiPath, a cărui avere s-a redus considerabil din cauza prăbușirii acțiunilor pe bursă.

Cei doi frați dețin o avere de 13 miliarde de lei și au, pe lângă lanțul de distribuție din bricolaj, și investiții în domeniul imobiliar.

În spatele miliardelor se află, însă, multe povești și un lung șir de întâmplări care au dus la succesul de astăzi.

Povestea numelui Dedeman

Inclusiv numele ”Dedeman” are povestea lui, nume încropit de Dragoş Pavăl pe un petic de hârtie în faţa ghişeului de la Registrul Comerţului.

„Îmi pregătisem nişte denumiri, dar erau deja luate. Cei de la Registru mi-au spus să mă gândesc repede la ceva, să-mi pun numele, orice. Nu prea îmi plăcea treaba asta cu numele, dar stând acolo, la coadă, am încercat să compun ceva. Eu – Dragoş, soţia – Denise, fratele meu – Adrian. De-de-an. Nu suna bine. M-am gândit la soacră-mea, Margareta, şi am mai pus şi un M. Aşa a ieşit Dedeman. O vreme mi s-a părut un nume nepotrivit, umblam cu facturile mâzgălite pentru că producătorii cu care lucram îl stâlceau în toate felurile. Mă şi gândeam, «domnule, n-am fost în stare să aleg şi eu un nume ca lumea». Peste ani, mi-am dat seama că e un nume potrivit pentru profilul nostru. Sună bine, nemţeşte, aşa...”.

Opt frați Dedeman în companie

Dedeman-ul fraţilor Pavăl s-a extins în toate zonele geografice ale ţării şi este lider detaşat pe piaţa magazinelor de bricolaj. Toţi cei opt fraţi Pavăl (şase băieţi şi două fete) lucrează în companie. Dragoş şi Adrian sunt acţionari, ceilalţi ocupă diverse funcţii, „după capacităţile şi abilităţile fiecăruia”.

Cu toții s-au ajutat unul pe altul, iar cei mai mici dintre frați „s-au sacrificat” pentru cei mai mari, ca aceștia să poată o urma o facultate.

„Părinţii nu ne puteau ţine pe toţi în şcoală, iar fraţii noştri mai mici s-au sacrificat pentru ca eu şi Adrian să putem face o facultate. A fost o datorie morală să-i aducem pe toţi lângă noi”, spune Dragoş Pavăl.