Cu Mailat pe teren, FC Botoșani a luat bătaie și de la UTA, prestație departe de o echipă disperată să evite retrogradarea – VIDEO

UTA și FC Botoșani s-au întâlnit vineri seară într-o partidă din cadrul etapei a 3 – a  a play-out – ul SuperLigii și care s-a terminat cu scorul de 1 – 0.

Noi cu bara, ei cu golul

Încurajați de câteva mii de copii, întrucât clubul a fost sancționat și meciurile de pe teren propriu trebuie jucate fără adulți în tribune, arădenii au început în atac.

Cea mai mare ocazie a aparținut însă moldovenilor, prin Lopez, care în minutul 31 a trimis din foarfecă mingea în bară.

Cum deseori la fotbal ratările se răzbună, în minutul 37 Conte a deschis scorul după un corner, 1 – 0.

A revenit Mailat, dar degeaba

Bogdan Andone a schimbat extremele la mijlocul reprizei a doua, prilej cu care Sebastian Mailat a revenit într-un meci oficial după 11 luni.

După 10 minute cei doi nou intrați (Mouaddib și Mailat) au produs o dublă ocazie, cu șuturi consecutive care l-au întins bine pe portarul gazdelor, Kucher reușind însă să respingă în corner.

Arădenii au replicat la o lovitură liberă scoasă in extremis de Ducan.

Pe final, antrenorul roș-alb-albaștrilor l-a trimis din nou în atac pe Alin Șeroni, însă acțiunile oaspeților au continuat să fie sterile.

”Consolidăm” ultimul loc

Așa că meciul s-a terminat cu 1 – 0, cu o nouă prestație a botoșănenilor departe de ceea ce ar trebui să arate o echipă disperată să se salveze de la retrogradare.

Și aceasta în condițiile în care arădenii nu și-au dat sufletul pe teren.

Bogdan Andone a mizat pe:

Ducan – Benzar, Sadiku, Șeroni, Țigănașu – Filip, Dican, David (29 Mitrov) – Florescu (67 Moaddib), Lopez, Ofosu (67 Mailat).

În urma acestui rezultat, FC Botoșani rămâne pe ultimul loc în SuperLigă, la două puncte de barajul pentru menținerea pe prima scenă fotbalistică, diferență care s-ar putea însă mări după disputarea celorlalte meciuri ale rundei.