CS Dao în topul naţional al seniorilor

În zilele de 8-9 mai 2010 la Sala Sporturilor din municipiul Roman, judeţul Neamţ. a avut loc ediţia a 20-a a Campionatului  Naţional  de seniori. Au participat 15 cluburi din judeţele Braşov, Constanţa, Bucureşti, Bacău, Iaşi , Neamţ, Suceava, Botoşani şi Vaslui, fiind prezenti  aproximativ 140 de sportivi.   Concursul s-a desfăşurat pe 2 categorii : grade si centuri negre. La categoria grade feminin CS Dao Botoşani a avut echipa formată din Nicoleta Ocu şi Dana Plopeanu. Dacă anul trecut această formaţie ocupa locul II pe podium , în acest an nu a reuşit să acceadă pe nici o pozitie pe podium. La categoria centuri negre masculin CS Dao Botosani a participat cu echipa din 3+1 compusa din Florin Jîjîie, Ciprian Coruţ, Victor Trofin şi Narcis Agachi. Spre desoebire de anul precedent cînd au obţinut medalia de aur, în 2010 aceştia s-au întors acasă cu argint. « Pentru culubul nostru este o mare reuşită care demonstrează tuturor că victoria din 2009 nu a fost o întîmplare ci o conjugare de fapte, prin finanţarea de la municipalitate, dar şi dăruire, pregătire fizico-tactică şi determinare. Pentru noi este o bucurie că am reuşit să rămînem în topul naţional al seniorilor », a declarat Eugen Ţurcanu, preşedinte CS Dao Botoşani. Acesta a mai adăugat că, de remarcat este faptul că, în toată perioada de pregătire pentru campionat în afară de titulari şi sportivii Mircea Luca şi Ioan Vasilache, ambii posesori ai centurii negre 1 dang, s-au pregătit asiduu alături de colegii de la club. Ineditul formării echipei a fost că « veteranul » Victor Trofin centura neagră, 2 dang s-a accidentat la o coastă cu 2 săptămîni înainte de concurs, prezenţa sa fiind incertă pînă în dimineaţa de 9 mai cînd a fost definitivată echipa care a intrat pe teren