Crăciunescu desfiinţează arbitrajul de la Botoşani – Chiajna: Nu se poate să nu dai penalty la Roman. N-ai cum

FC Botoșani a câștigat disputa de pe teren propriu, 2-1 contra Concordiei Chiajna, într-o partidă cu mari probleme de arbitraj.

La finalul meciului, Ion Crăciunescu a analizat fazele controversate și a ajuns la concluzia că centralul Iulian Călin nu a acordat trei lovituri de la 11 metri: două în favoarea Botoșaniului și una pentru Concordia Chiajna.

În minutul 45+2, la scorul de 1-0 pentru Chiajna, Mihai Roman a trecut de doi apărători ai ilfovenilor și a fost oprit în careu de Feussi, la o fază la care Roman a rămas întins pe gazon în urma contactului.
Verdictul lui Ion Crăciunescu: penalty.

În minutul 77, la scorul de 2-1 pentru Botoșani, Olimpiu Moruțan a văzut al doilea cartonaș galben pentru simulare, după ce a căzut în careu în urma unui duel cu Tipurici. Deși mijlocașul Botoșaniului a cerut lovitură de la 11 metri, Iulian Călin a decis să-i acorde "galben".

În minutul 88, a venit rândul oaspeților să ceară lovitură de la 11 metri la o fază la care Cristescu a rămas singur cu Cobrea și a fost lovit de goalkeeperul gazdelor, după ce a reluat mingea peste poartă. Nici de această dată centralul partidei nu a arătat punctul cu var.

”Eu nu am jucat niciodată, nu știu cum se joacă. Poate sunt jocuri care spun cu un penalty, cu cinci penalty-uri. S-ar putea să fie și așa. E complicat și sunt greu de înțeles. Meciurile nu ridică probleme deosebite. Nu mai există nici presiunea președinților. Ceva se întâmplă. Nu se poate să nu dai penalty la Roman. N-ai cum. Nu vrea să dea. Unele lucruri încep să prindă contur”,

Ion Crăciunescu, fost arbitru FIFA.

Ca şi după alte meciuri şi la finalul celui cu Concordia Chiajna, oficialii FC Botoşani au evitat să discute despre arbitraj, în ciuda erorilor evidente îndreptate împotriva roş-alb-albaştrilor, condiţii în care tot ilfovenii au fost cei care s-au plâns de prestaţia “cavalerilor fluierului”.