Cântă Kuku în Moldova! FC Botoşani bate Pandurii cu vârf de lance din Africa – VIDEO & GALERIE FOTO

FC Botoşani a învins Pandurii Târgu-Jiu cu 3 – 1, duminică la amiază, într-un meci din cadrul etapei a XXV – a din Liga 1.

Scorul a fost deschis în minutul 11 de Mihai Roman, care a înscris cu o lovitură de cap, din plonjon, în urma centrării excelente a lui Buş.
Bucuria n-a durat însă decât nouă minute, când Negruţ, lansat excelent de Hlistei, a profitat de ieşirea lui Cobrea şi l-a lobat elegant pe portarul gazdelor, restabilind egalitatea.

La pauză Leo Grozavu i-a scos pe Bordeianu, autorul unei bare şi a câtorva pase greşite şi pe Patache, care începuse meciul din postura de căpitan şi i-a introdus pe Golofca şi Moruţan.
Dubla schimbare s-a văzut în evoluţia roş-alb-albaştrilor.

În minutul 64 nigerianul Kuku a readus moldovenii în avantaj, cu o execuţie simplă, din interiorul careului, după un assist al lui Cârstocea.
În minutul 80 atacantul african l-a lansat pe Golofca în careu, care din lateral dreapta a trimis plasat, peste portar.

După acest rezultat FC Botoşani a urcat pe locul 8, cu 32 de puncte, fără a mai avea însă şanse de a se califica îl play-off, urmând să evolueze, ca şi sezonul trecut, în play-out, turneul pentru evitarea retrogradării.