CALIFICAREEE! Cu străinii în prim plan, FC Botoșani elimină campioana României după loviturile de la 11 metri – VIDEO

FC Botoșani și CFR Cluj s-au întâlnit miercuri seară pe Stadionul Municipal în 16-imile Cupei României. Meciul a fost unul eliminatoriu, într-o singură manșă, astfel încât a rezultat un spectacol pe cinste.

Confruntarea a debutat furtunos, cu ocazii la ambele porți, remarcându-se ambiția celor trei foști jucători ai Botoșanilor, Mihai Bordeianu, Andrei Burcă și Cătălin Golofca, de a face o partidă foarte bună.

Tocmai dorința excesivă i-a venit însă de hac mijlocașului, care în minutul 31 a văzut deja al doilea galben, fiind eliminat.

La scurt timp după scoaterea de pe teren a fostului jucător al moldovenilor, gazdele au deschis scorul. Ofosu a făcut o cursă excelentă pe stânga, a centrat în gura porții, fundașii centrali ai oaspeților s-au încurcat în minge, aceasta a sărit la Ashkovski, care a trimis în poartă din întoarcere, 1 - 0.

După pauză, în ciuda faptului că evoluau cu un fotbalist mai puțin, clujenii au ieșit cu o atitudine total schimbată, au presat și au întors scorul în primul sfert de oră.

În minutul 55 transilvănenii au egalat chiar prin ex-botoșăneanul Golofca. Atacantul a fost angajat în centrul careului, în poziție de singur cu portarul și a trimis cu latul în poartă, 1 - 1.

După numai patru minute un alt ex-botoșănean, Burcă, a trimis mingea cu capul în poartă la un corner, 1 – 2.

În minutul 80, la doar câteva zeci de secunde după ce a intrat pe teren, tânărul Cîmpanu a obținut o lovitură de la 11 metri care a fost transformată cu siguranță de Rodriguez, 2 – 2.

S-a intrat în prelungiri și cu toate că ardelenii adunau minute în inferioritate numerică, ei au fost cei care și-au creat cele mai mari ocazii.

S-a ajuns la loviturile de departajare, unde soarta părea că surâde campionilor întrucât botoșănenii au ratat primii prin Cîmpanu. Aurelio a șutat însă în bară și Mailat peste poartă, iar Rodriguez, Holzmann, Cascini și Pierce, toți străini, au transformat: 4 – 2 la 11 metri și FC Botoșani se califică în optimile Cupei României.

Suspendat, Dan Petrescu pare să fi păstrat legătura telefonic cu staff-ul alb-vișiniilor, din care face parte încă un ex-jucător de la FC Botoșani, Valeriu Bordeanu.