Bucurie ca de copil pentru atacantul plecat cu piciorul rupt de la Botoșani - AFLĂ de ce a avut parte după 263 de zile

Anul trecut, Dan Roman, atacant la echipa Gaz Metan, s-a accidentat teribil în timpul meciului cu FC Botoșani de pe Stadionul Municipal Botoșani. După accidentare, atacantul a avut nevoie de mai multe luni de recuperare. Acum, la opt luni de la evenimentul neplăcut, Dan Roman a revenit din nou pe teren cu forțe noi și bucurându-se ca un copil, scriu reporterii de la Prosport.

Pe 19 decembrie 2013, Dan Roman a suferit una dintre cele mai îngrozitoare accidentări din Liga 1. După 7 luni şi 20 de zile de recuperare, atacantul celor de la Gaz Metan a revenit pe teren, în meciul de vineri contra Rapidului, scor 1-1. A jucat doar şase minute, fiind introdus de Cristi Dulca în minutul 84 al partidei:
"Mă simt ca un copil care a primit o jucărie nouă", a descris acesta revenirea într-un interviu acordat pentru ProSport.

A fost faultat la marginea careului

Era minutul 38 al partidei dintre Botoşani şi Gaz Metan Mediaş, contând pentru etapa cu numărul 19 a sezonului trecut. Atunci, Dan Roman, atacantul medieşenilor, era faultat de Ciprian Dinu la marginea careului advers şi suferea una dintre cele mai îngrozitoare accidentări din Liga 1: dublă fractură de tibie şi peroneu. Imaginile transmise de cei de la DolceSport erau greu de digerat de cei din faţa televizoarelor. Centralul meciului, Adrian Comănescu, îi arăta iniţial cartonaşul galben lui Dinu. Se răzgândea atunci când vedea gravitatea accidentării, eliminându-l pe botoşănean. Atunci, pe 19 decembrie, pe un frig crunt, Roman ieşea de pe teren pe targă, izbucnind în plâns. Era dus direct la spital, iar verdictul nu părea a fi unul favorabil pentru el:
"I-a fost redusă luxaţia, piciorul i s-a imobilizat în gips şi momentan se află sub anestezie, la terapie intensivă. Nu pot să mă pronunţ în privinţa perioadei de recuperare. Poate fi între 6 şi 12 luni. Sunt foarte multe variabile", declara atunci Călin Târnăvean, doctorul celor de la Gaz Metan.

”Nici o secundă nu am vrut”

În redacţiile de sport, era agitaţie. Cei mai slabi de înger închideau ochii la reluările sau imaginile cu accidentarea lui Dan Roman. Erau căutate informaţii despre atacantul celor de la Gaz Metan, dar şi despre Ciprian Dinu, cel care comisese faultul: "El a scăpat din marcaj în zona centrală, eu m-am dus să atac mingea, piciorul lui a rămas în gazonul îngheţat. Nicio secundă nu am vrut...", era reacţia lui Dinu. Prima după minutul 38, când a plecat la vestiare având în minte imaginea faultului comis de el. Atunci, jurnalistul ProSport Costin Negraru începea un demers unic în presa sportivă din România, propunându-şi să urmărească viaţa lui Dan Roman în lunile de după accidentare şi până la revenirea sa pe teren. Început duminică, 22 decembrie, de ziua atacantului de 27 de ani, jurnalul a strâns 154 de zile, o operaţie şi o recuperare grea pentru jucător. Câteva rânduri, câteva gânduri.

După 263 de zile departe de teren, Roman lovește din nou mingea

Înapoi în prezent. Este minutul 84 al partidei dintre Rapid şi Gaz Metan, e 9 august şi plouă mărunt. Antrenorul medieşenilor, Dulca, îl introduce pe teren pe Dan Roman, iar atacantul joacă în ultimele şase minute ale meciului din Giuleşti. După 263 de zile în care a stat departe de teren, Roman loveşte mingea de fotbal într-un meci oficial. La conferinţa de presă, Cristi Dulca spune că a avut emoţii mari în momentul în care l-a trimis pe Roman pe teren. Doar atunci când citeşti câteva dintre gândurile atacantului din "Jurnalul lui Dan Roman" realizezi cât de puternic a fost atacantul celor de la Gaz Metan. De ziua lui, pe 22 decembrie, a primit cadou tije şi şuruburi, iar de Crăciun a dormit doar o oră:
 "După operaţie, atunci când efectul anesteziei a trecut, am început să am dureri cumplite. Am devenit foarte irascibil, chiar le-am spus mamei şi soţiei să plece acasă pentru că eram foarte nervos. Durerile erau mai mari decât atunci când m-am accidentat. Am tot cerut calmante. Nu ştiu dacă am apucat să dorm mai mult de o oră, am ascultat muzică la căşti, doar aşa am putut să mă mai relaxez. Durerea era foarte greu de suportat. Mă strângea şi gipsul, aveam arsuri. Simţeam ca şi cum mă loveşte cineva. De când m-am accidentat nu a existat o noapte în care să dorm cum trebuie", se confesa Dan Roman.

"Sunt ca un copil care tocmai a primit o jucărie nouă"

După șapte luni şi 20 de zile, a revenit pe teren. Doarme bine, nu mai este irascibil. A acceptat să vorbească cu ProSport despre cele şase minute petrecute în Giuleşti, despre planurile sale de viitor, dar şi despre Ciprian Dinu, cel care l-a faultat pe 19 decembrie şi care l-a sunat imediat după meciul de vineri seară.