Botoșaniul bate Poli Iași cu rezervele și termină sezonul cu 6 victorii consecutive – VIDEO

FC Botoșani a terminat sezonul în stil de mare echipă și a bătut în deplasare Politehnica Iași, cu 2 – 0 în ultima etapă a play-out - ului din Liga 1.

Scorul a fost deschis de Andrei Burcă în minutul 47, care a reluat ca capul după un corner executat de Rodriguez.

După 20 de minute austriacul Marcel Holzmann a făcut o cursă de 70 de metri, a intrat în careu, a făcut un schimb cu Corban și a trimis în plasă.

Victoria a fost obținută în ciuda faptului că roș-alb-albaștrii au evoluat fără o mulțime de jucători, precum Fabbrini, Roman, Karaboue și Golofca, primii trei plecați deja de la club înainte de disputarea ultimei etape, ultimul suspendat.

Dar iată formația folosită de Liviu Ciobotariu:

Fraisl – Patache, Miron, Burcă, Soiledis – Rodriguez, Papa, Oaidă (81 Diakite) – Târșă (60 Corban), Piftor, Holzmann (75 Penescu).

În urma acestui rezultat FC Botoșani a urcat până pe locul 8 în Liga 1, pe care și-l poate păstra doar dacă Dinamo nu va câștiga meciul de acasă cu FC Voluntari.