FC Botoșani – U Craiova, derby alb pentru drumul spre Europa, cei mai mulți oameni la stadion din acest an – GALERIE FOTO

FC Botoșani și U Craiova 1948 s-au întâlnit sâmbătă după-amiază într-un meci care a contat pentru etapa a V – a din play-out – ul SuperLigii și care s-a încheiat cum a început, 0 - 0.

Repriza întâi a avut două părți distincte. Roș-alb-albaștrii au început în atac, Ivanov șutând în minutul 13 în stâlpul de susținere a porții.

După minutul 20 oltenii au preluat controlul partidei și în minutul 23, după consultarea VAR, arbitrul Cătălin Popa a acordat penalty la o intervenție a lui Ivanov asupra lui Baeten. Bauza și-a asumat responsabilitatea executării loviturii de la 11 metri, a bătut în dreapta portarului, de unde Ducan a respins cu o paradă spectaculoasă.

0 – 0 a fost scorul la pauză.

În repriza a doua moldovenii au revenit în atac, semănând pericol la raidurile lui Mailat.

Pe contraatac însă, scăpat singur cu portarul, Bauza a înscris în minutul 61, dar tot la VAR golul a fost anulat.

Pe final s-a jucat pe contre, ambii antrenori arucând în teren ce au avut mai bun pentru a forța victoria, dar tabela a rămas nemodificată.

În urma acestui rezultat FC Botoșani ocupă locul 4 în play-out. Între primele două poziții se va juca meciul de calificare pentru barajul cu o echipă din play-off pentru un loc în Conference League.