Botoșani bate dramatic Iașul după trei schimbări senzaționale și scapă de ultimul loc din clasament – VIDEO

FC Botoșani și Politehnica Iași s-au întâlnit vineri seară, pe ”Municipal”, în cadrul unui meci din cadrul etapei a 24 – a din Superliga României. Confruntarea s-a terminat cu scorul de 2 – 1.

Reprize total diferite

În prima repriză, elevii lui Bogdan Andone au fost parcă lipsiți de vlagă, de atitudine, nefiind conectați la importanța partidei sau poate fiind marcați de miza acesteia.

În aceste condiții, Scorul a fost deschis de Saghiri Hamza, care în minutul 28 a șutat imparabil, după o acțiune în fața careului, 0 – 1.

Golul a adus o explozie de bucurie în loja formației din Copou, unde se afla și Cornel Șfaițer, președintele Consiliului Director de la Politehnica Iași.

Alb-albaștrii au avut și o galerie de vreo 30 de persoane.

În minutul 55, după analiză VAR, FC Botoșani a egalat prin argentinianul Enzo Lopez, care a reluat atletic, din colțul careului mic, o minge centrată de David, 1 – 1. Sud-americanul fusese introdus pe teren la pauză, în locul lui Adams.

77

este minutul în care gazdele au avut primul corner.

Introdus pe final, Alin Șeroni a evoluat ca atacant.

În minutul 90 + 1, intrat de doar trei minute pe teren, Jaly Mouaddib, a reluat imparabil, din marginea careului mic, o minge venită de pe stânga, de la alt nou introdus, Mitrov, 2 – 1.

În prelungiri, cei aproximativ 2.000 de spectatori au scandat în mai multe rânduri: Botoșani! Botoșani.

În urma acestui rezultat FC Botoșani a părăsit ultimul loc din clasament, cel puțin până la disputa FC U 1848 Craiova – Dinamo.

Totodată, s-a apropiat la șapte puncte de primul loc de baraj, care o poate salva de la retrogradare.

Antrenorul Bogdan Andone a mizat pe:

Ducan – Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu – Filip, Dican, David (69 Mitrov) – Florescu (87 Mouaddib), Fulop (80 Șeroni),  Adams (46 Lopez).

La oaspeți a fost titular Mihai Bordeianu, fostul mijlocaș al roș-alb-albaștrilor din urmă cu șase ani.