Anglia – România 2 – 1, Botoşani şi „Tricolorii mici” la un gol de istorie

Naţionala de tineret a Angliei a învins vineri seară, la Norwich, cu 2 -1 reprezentativa similară a României în meciul tur al barajului pentru calificarea la Campionatul European 2011.

Anglia - Romania

Bară Torje la 0 - 0

Englezii au deschis scorul în minutul 62, prin Henderson, cu un şut din voleu, în dreapta lui Lung jr., iar Hora a egalat în minutul 70. 12 minute mai tîrziu Smalling a apărut între mai mulţi apărători ai naţionalei şi a înscris din gura porţii. Băieţii lui Emil Săndoi au terminat meciul în atac, ultima ocazie aparţinîndu-i ex-botoşăneanului Papp, care în minutul 93 a luat cu capul din corner, dar englezii au respins. În minutul 45. la scorul de 0 – 0, Torje a şutat din colţul careului în bară.

"Tricolorii mici" au nevoie de un 1 - 0 la Botoşani

Selecţionerul reprezentativei U21 a României, Emil Săndoi, spune că va analiza alături de staff-ul său şi de jucători partida tur cu selecţionata similară a Angliei. „Cînd ne vom întoarce în ţară vom face o analiză a partidei tur, vom vedea ce am făcut bine şi unde am greşit şi vom stabili o strategie pentru meciul retur. Am întîlnit unii dintre cei mai valoroşi adversari din Europa, să nu uităm. Avem speranţe pentru meciul retur", a afirmat antrenorul naţionalei de tineret la DolceSport. Returul partidei se joacă marţi, de la 14:30, la Botoşani, iar „tricolorii mici” au nevoie de o victorie cu 1 – 0 pentru a doua calificare din istoria la un turneu final de campionat european pentru tineret.