Andone a dispărut deşi n-a plecat nicăieri

"Ce se întâmplă cu Andone?" se întreabă publicaţia spaniolă La Voz de Galicia.

Eficienţa atacantului botoșănean a scăzut dramatic în ultimele luni, în special după venirea tehnicianului Pepe Mel pe banca lui Deportivo la Coruna.

Spaniolii notează ca Florin Andone, care în ultimul meci, înfrângerea cu Sevilla, scor 2-4, a fost doar rezervă şi a evoluat 18 minute pe final, a căzut până pe locul 44 într-un clasament al şuturilor pe şi spre poartă pentru luna martie, asta deşi în decembrie intrenaţionalul român ocupa locul 4 în La Liga, la egalitate cu Luis Suarez şi depăşit doar de Cristiano Ronaldo, Lionel Messi şi Ruben Castro.

"Deportivo resimte absenţa lui Andone, care a dispărut deşi nu a plecat nicăieri [...] Sâmbăta trecută a ajuns la al treilea meci din ultimele opt în care n-a avut nici măcar un şut spre poartă. Iar punctul comun în toate partidele a fost că a intrat pe parcurs: 18 minute pe Pizjuan, 24 în faţa lui Celta şi toată repriza secundă cu Leganes.  După toate caracteristicile, nu există niciun jucător care să semene mai mult decât Andone cu Lucas Perez (n.r. plecat la Arsenal) în tot lotul [...].

Atacantul încheia luna decembrie ca al patrulea atacant din La Liga (48 de şuturi, cu o eficienţă de 58%) datorită simţului porţii [...] Cifrele etacantului erau egale cu cele ale lui Luis Suarez şi depăşite doar de Cristiano, Messi şi Ruben Castro. Mai mult, doar portughezul îl depăşea la şuturi din interiorul careului.

A fost cel mai bun moment pentru el şi pentru echipă, care a legat două victorii pe teren propriu şi a fost la un pas de victorie pe Bernabeu (n.r. Real Madrid s-a impus cu 3-2, după două goluri venite în minutele 84 şi 90+2)", notează publicaţia din Galicia.

Sursa citată notează că s-a observat o cădere în jocul lui Florin Andone după Crăciun, iar în mandatul lui Pepe Mel lucrurile au devenit şi mai îngrijorătoare. Astfel, cu doar 9 şuturi şi o eficienţă de 50% (şuturi pe poartă), Andone a căzut până pe locul 44 în La Liga, fiind depăşit inclusiv de colegul său Emre Colak (10 şuturi, eficienţă 33%).(Sursa: Prosport)