Alexa s-a pierdut în vorbe la final : Momentul psihologic care i-a dărâmat echipa – VIDEO

Antrenorul principal de la ASA Tg. Mureș chiar este un vorbăreț. După parlamentările de la centrul tunelului de la pauză care au continuat până în tunel, Dan Alexa și-a continuat discuțiile și la zona mixtă din spatele stadionului.

Acolo a vorbit ba cu Leo Grozavu, ba cu alte persoane, probabil de ceea ce s-a întâmplat în teren. A vorbit până ce autocarul a plecat fără el.

La conferința de presă era aproape epuizat și a declarat care a fost, din punctul său de vedere momentul cheie în care mureșenii au pierdut meciul.

”Un meci care a avut momentul psihologic la al doilea gol marcat de FC Botoșani, am avut din punctul meu de vedere roșu clar la Dimitrov. Cum am intrat în repriza a doua, Botoșani a pus presiune pe noi,  a fost acea situație a lui Matulevicius în care a fost ofsaid, am pierdut pe neatenție. Nu vreau să critic, vreau să atrag atenția asupra acelui moment psihologic, din minutul 45, dacă intram cu 2 – 0 era altceva”
Dan Alexa, antrenor principal ASA Tg. Mureș

Deși nu a fost extrem de critic, fostul mijlocaș de la națională a avut ceva nemulțumiri vis a vis de arbitrul central George Rădulescu din București.

”Nu vreau să fiu suspendat dar cu tot respectul arbitrul central m-a mai arbitrat și a făcut aceleași greșeli. Nu știu dacă este viciere de rezultat, Botoșani clar a avut o evoluție superioară”

Deși a considerat că ar fi trebuit ca Radislav Dimitrov ar fi trebuit să fie eliminat din teren nu l-a oprit să recunoască faptul că tot cartonaș roșu ar fi trebuit să primească și jucătorul său, Raul Costin. (G.E.)