ACUM : Vaslui – FC Botoşani 4 - 1, o nouă ruşine

Echipa fanion a judeţului întâlneşte de la această oră, în deplasare, Sporting Club Vaslui în optimile Cupei României. Partida este una decisivă, fără retur, învingătoarea urmând să se califice în sferturile de finală.
sporting club vaslui fc botosani cupa romaniei 2013
„Cred că de data asta Vasluiul va câştiga pentru că ştie ce înseamnă să iei un meci uşor”, a spus fostul internaţional Gavrilă Balint, în studio la DigiSport, prefaţând partida. El a făcut referire la confruntarea din sezonul precedent al competiţiei, când roş-alb-albaştrii s-au impus cu 1 – 0 în 16-imi, tot la Vaslui.
De altfel, dacă sezonul precedent Sporting Club Vaslui a început cu mai multe rezerve, introducând titularii pe măsura ce antrenorul realiza că pierde partida, de data aceasta Cristi Popovici este cel care a trimis în teren mai multe rezerve.
Sporting Club Vaslui : Cerniasukas - Celeban, Cordoş, Prahic, Sălăgeanu - Caue, Madson - Viveiros, Antal, Sânmărtean - Temwanjera
FC Botoşani :  Perianu - Maghici, Ursu, Dinu, Drugă - Vaşvari, Taban, Tincu, Radu - Vraciu, Tănasă.
La meci au făcut deplasarea şi câteva zeci de suporteri de la "Dark Hooligans" Botoşani.
Min 5 : Accidentat, Tănasă părăseeşte terenul, fiind înlocuit de titularul obişnuit, Cîrjan
Min 7: Vraciu este angajat în careu pe partea stângă şi şutează, pe sus, fără şanse pentru portarul advers
Min 17 : Temwanjera egalează după o minge revenită din transversală
Min 23 : Madson face 2 -1 după o centrare a lui Antal
Min 45 : 2 - 1 la pauză după o repriză dominată copios de gazde, botoşănenii fiind masaţi în propria jumătate, în majoritatea timpului
Min 57 : Temwanjera marchează din nou cu capul, de această dată după o centrare de pe dreapta a lui Celeban
Min 65 : Iese Răzvan Radu şi intră Ionuţ Matei la FC Botoşani
Min 76 : Africanul Romero Mouadi îi ia locul lui Vraciu. Internaţionalul de tineret din Congo debutează astfel pentru FC Botoşani.
Cristi Popovici nu se dezminte şi înlocuieşte din nou marcatorul golului.
Min 82 : Ca de obicei, după ce antrenorul scoate marcatorul, FC Botoşani ia gol, Antal înscrie nemarcat din mijlocul careului, este 4 - 1
Min 90+3 : Fluier final, Sporting Club Vaslui - FC Botoşani 4 - 1