ACUM : Săgeata - FC Botoşani 1 - 0 FINAL, 9 transferaţi, numai 2 băgaţi

Roş-alb-albaştrii debutează astăzi oficial în sezonul de primăvară. Pe stadionul „Farul” din Constanţa FC Botoşani întâlneşte de la ora 18:00 Săgeata Năvodari, o contracandidată la evitarea retrogradării.

Înaintea acestei partide cele două formaţii sunt vecine în clasament, gazdele sunt pe 13, cu 19 puncte, iar oaspeţii pe 12, cu 20 de puncte. În ciuda numeroaselor transferuri făcute în pauza competiţională, Leo Grozavu redebutează ca antrenor la FC Botoşani cu puține noutăţi în prima garnitură. Tehnicianul i-a trimis în teren pe: Curileac - Patache, Oltean, Danci, Acsinte -  Croitoru, Tincu, Vaşvari, Fulop - Hadnagy, Codoban. Practic, în afara fundașilor centrali, toți ceilalți jucători au evoluat și în retur.
La partidă asistă şi 20 de suporteri de la "Dark Hooligans", despre care comentatorul Digi Sport a spus că ar veni din... Bucovina.
Min 29 : Guerra îl lobează în marginea careului pe Curileac, 1 - 0
Min 45 : Săgeata Năvodari - FC Botoşani 1 - 0 la pauză
Min 46: Schimbare ofensivă la pauză, atacantul Cârjan l-a înlocuit pe fundaşul central Danci
Min 56: Gol anulat gazdelor pentru ofsaid
Min 80: FC Botoşani presează, însă nu găseşte calea spre gol.
Acsinte este căpitan
Min 88 : Codoban este înlocuit de Ghinga
Hadnagy ratează o mare ocazie, din preajma careului mic şutează în barajul făcut de gazde
Min 90 : Valeriu Bordeanu îi ia locul lui Marius Croitoru, fundaşul stânga revine pe gazon după ce s-a retras la finalul sezonului 2012-2013
Fluier final Săgeata Năvodari - FC Botoşani 1 - 0, roş-alb-albaştrii au pierdut un meci foarte important în tentativa de evitare a retrogradării, pe final ambele echipe au ratat mari ocazii. Gazdele au depăşit pe FC Botoşanui în clasament.
(S.B.)
[[galerie-foto]]
CITEŞTE ŞI:
Transferurile bombă de la FC Botoşani se plimbă prin oraş în ziua meciului cu Săgeata