ACUM : Meciul meciurilor, FC Botoşani – Săgeata Năvodari 4 - 0 FINAL

FC Botoşani întâlneşte de la această oră formaţia ocupantă a locului doi din clasamentul ligii secunde de fotbal, Săgeata Năvodari, în cel mai important meci din acest retur de campionat.

Partida contează pentru cea de-a XXVI – a etapă a campionatului ligii a doua de fotbal şi în cazul unei înfrângeri gruparea locală rămâne cu un avantaj de numai un punct în clasamentul Seriei I, în timp ce o victorie o aduce la trei puncte de promovare.
FC Botoşani: Dani Vlad – Ţepeş, Ursu, Dinu, Acsinte – Fulop, Vaşvari, Croitoru, Vraciu – Cârjan, Hadnagy
Săgeata Năvodari: Gordin, Pantelie, Coconaşu, Bozeşan, Ologu, Diaby, Aniţoiu, Popa, Bar, Ţigoianu şi Goşa
Min 1: A început meciul
Dark Hooligans este formată din peste 100 de ultraşi care fac o atmosferă incredibil de frumoasă pe stadion. Ei cântă, aplaudă şi flutură steaguri uriaşe. "Un vis în Botoşani de mult dorit, Liga 1 bine ai venit", este bannerul afişat de galeria lui FC Botoşani
Min 5: henţ în careu făcut de un jucător de la oaspeţi, centralul acordă 11 metri
Min 6: Vaşvari trasformă lovitura de pedeapsă, este 1 - 0 pentru FC Botoşani, publicul este în delir
Min 7: Înfruntare crâncenă pe Municipal, jucătorii de la ambele echipe luptă pentru a se impune, FC Botoşani pentru a-şi majora avantajul, Săgeata pentru a egala
Min 8: Diaby porneşte un atac pe partea stângă spre poarta lui Dani Vlad, pericolul este îndepărtat de Ţepeş care trimite balonul în spatele porţii
Min 10: Bozeşan încearcă să obţină un fault la mijlocul terenulu,i însă centralul lasă jocul să curgă
Min 13: Botoşănenii atacă în valuri poarta lui Gordin, portarul rezistă şi respinge atacurile
Min 17: Oapeţii combină în careul mic al botoşănenilor, Diaby şut pe poartă, mingea se duce peste transversală
Min 20: Acsinte este avertizat verbal de arbitru după o intrare dură la Diaby
Min 21: Hadnagy obţine o lovitură liberă la mijlocul terenului după un fault. Croitoru îi trimite o pasă perfectă, atacantul aflat în faţa porţii trimite balonul peste
Min 23: Atac la poarta lui Dani Vlad, se produce o bâlbâială în careul mic, mingea este şutată în direcţia porţii, se întinde portarul botoşănean şi prinde balonul
Min 24: Vraciu ratează o altă ocazie, şutează anemic în braţele lui Gordin
Min 25: Fulop primeşte un cartonaş galben
Min 29: Ratări în cascadă din partea botoşănenilor, Vraciu aflat la corţul scurt  şutează aiurea şi trimite balonul peste
Min 30: Coconaşu, şut din 16 metri peste poarta lui Dani
Min 31: Hadnagy pleacă pe contraatac şi aleargă spre poarta adversă flancat de trei jucători de la Săgeata, îl caută pe Croitoru, care primeşte mingea şi trimite spre poartă. Pericolul este respins de un fundaş al oaspeţilor
Min 35: Lovitură liberă pentru oaspeţi. Execută Goşa, care trimite mult peste poartă
Min 39: Hadnagy primeşte un şut puternic în figură de la Sergiu Bar care este sancţionat cu cartonaş galben. Se ridică atacantul botoşănean, din fericire
Min 40: Ocazie incredibilă ratată de FC Botoşani, Cârjan în faţa porţii goale după ce portarul ieşise să respingă o minge, ezită şi şutează fără vlagă, intervin doi adversari care se plasează pe linia porţii şi resping
Min 43: Cartonaş galben şi pentru Gabriel Vaşvari
Toţi ultraşii s-au dezbrăcat de tricouri pe care le flutură în aer
Min 44: Croitoru este faultat, dar arbitrul se întoarce cu spatele şi nu acordă nimic. La protestele jucătorului, centralul se întoarce şi bagă mâna în buzunar pentru a scoate cartonaş, dar renunţă la idee. Se acordă lovitură liberă, care nu este însă executată întrucât centralul fluieră finalul primei reprize fără a aştepta ca de la margine să se arate minute de prelungiri. Publicul protestează prelung la adresa brigăzii de arbitri.
Ambele echipe intră la vestiare. FC Botoşani se află în avantaj la pauză, 1 - 0

Min 46 : A început repriza a doua, nici o modificare în cele două formaţii
Min 47 : Centralul Radu Petrescu generează tot mai multe proteste după ce în primul minut şi jumătate din a doua repriză a acordat două lovituri libere din preajma careului, pentru oaspeţi
Min 48 : Oaspeţii cer penalty după un şut care ar fi lovit şi braţul unui botoşănean, arbitrul face semn ca jocul să continue
Min 49 : Săgeata a început tare partea a doua a partidei, botoşănenii nu au trecut de jumătatea terenului
Min 50 : Încă o lovitură liberă pentru oaspeţi, de la 19 metri, aproape de colţul careului mare
Min 51 : Pantelie şutează spre înaltul cerului
Min 52 : Cristi Popovici a scos trei jucători la încălzire, printre care şi Valeriu Bordeanu
Min 53 : GOL - Torpilă Vașvari de la mare distanță, Gordin nu poate reţine, Fulop e pe fază, preia şi șutează în poartă
Golul a fost marcat la prima acţiune de atac a roş-alb-albaştrilor din repriza secundă
Min 55 : GOL Hadnagy, atacantul a fost angajat pe un contraatac de Fulop şi a înscris din poziţie singur cu portarul
Min 57 : Răbufnire de orgoliu a oaspeţilor care s-au aruncat în atac
Min 58 : Cea mai mare ocazia a oaspeţilor, centrare de pe stânga şi Tigoianu reia din marginea careului mic, cu capul, aproape paralel cu poarta
Min 59 : După al treilea gol s-a declanşat nebunia pe Stadionul Municipal, peste 4.000 de oameni s-au ridicat şi au scandat Botoşani, Botoşani!
Min 60 : Bordeanu se dezechipează în uralele spectatorilor pentru a intra pe teren
Min 61 : Gheorghe Mina mută totuşi primul, Dogaru îi ia locul lui Diaby
Min 62 : Nebunie în galerie, cei peste o sută de membri Dark Hooligans s-au dezbrăcat până la brâu şi îşi agită tricourile
Iese Fulop, intră Valeriu Bordeanu
Min 63 : Permutări în sistemul tactic, Vraciu a trecut mijlocaş dreapta, Vali Bordeanu mijlocaş stânga
Min 65 : Cârjan ratează cea mai mare ocazie a botoşănenilor de după pauză, după ce a reluat cu capul din careul mic, de puţin pe lângă poartă
Min 66 : Dobrogenii au revenit în atac, deocamdată nu reuşesc însă să pună în pericol poarta lui Vlad
Min 67 : Liga I veniiiiiiimmmmmmmm, Hadnagy reia în poartă o centrare după un contraatac pe stânga a lui Acsinte
Min 70 : Atmosferă de Liga I, tot stadionul în picioare: Botoşani! Botoşani!
Min 71 : Bordeanu face faza meciului după ce şutează de la jumătatea terenului spre poartă, Gordin se retrage disperat, însă mingea trece de puţin peste poartă, în aplauzele a peste 4.000 de oameni
Min 72 : Năvodărenii nu renunţă la luptă nici la acest scor şi continuă să atace. steril însă
Cristi Popovici mută din nou, iese Vraciu, intră Ignea
Min 75 : Fac şi oaspeţii a doua schimbare, Bangheorghe îl înlocuieşte pe Bozeşan
Min 76 : Corner fără rezultat la poarta lui Vlad
Min 77 : Publicul cere pase repetate pentru ole-uri
Min 78 : Acţiune periculoasă a dobrogenilor, şut la firul ierbii din careu, Vlad prinde cu siguranţă
Min 80 : Dublă schimbare, Gafiţa pentru Hadnagy la FC Botoşani, Naziru pentru Gosa la Săgeata
Min 81 : Lovitură liberă din poziţie centrală, şut Bar spre tribună
Min 83 : Atmosferă incredibilă, spectatorii îl aplaudă la scenă deschisă pe dr.Petru Rădăuceanu când intră pe teren să acorde îngrijiri medicale
Min 85 : Nici acum şi nici la acest scor Săgeata nu renunţă
Min 86 : De la staţie se anunţă că Rapid Suceava este condusă acasă de CF Brăila, bună dispoziţie în tribune
Min 88 : Miştouri de Liga I: Mai daţi-le, să se vadă care e diferenţa dintre locul 1 şi locul 2
Min 89 : Încă o lovitură liberă pentru Săgeata, şut ca toate celelalte, mult peste poartă
Min 90 : Şut la firul ierbii Dogaru, prinde Vlad
Min 90 plus 1 : Primul minut de prelungiri cu un nou şut peste poartă al oaspeţilor
Min 90 plus 2 : Săgeata are o nouă ocazie, Vlad respinge
Min 90 plus 3 : Fluier final, isterie pe Municipal: Campionii, Campionii, Botoşani, promovare
Botoşani mai are nevoie de trei puncte pentru promovare în ultimele trei meciuri