ACUM: Înfruntare la minus grade pe Areni cu eterna rivală – LIVETEXT 0-2 FINAL

FC Botoşani dispută de la această oră partida din cea de-a doua etapă a returului  de campionat împotriva vecinilor de peste Siret, Rapid CFR Suceava care se joacă pe Stadionul Areni.

În ciuda soarelui înşelător, temperaturile scăzute de afară şi vântul care suflă cu putere au diminuat din numărul suporterilor prezenţi pentru a urmări acest derby. Cristi Popovici a trimis în teren următorul prim 11: Dani Vlad – Ţepeş, Poverlovici, Dinu, Acsinte – Vraciu, Croitoru, Taban, Fulop – Hadnagy şi Cârjan.
De la Botoşani au făcut deplasarea spre Suceava aproximativ 130 de ultraşi ai galeriei Dark Hooligans care în aceste momente intră pe arenă. Ei au adus bannere de mari dimensiuni dar şi steaguri în culorile clubului botoşănean. Sunt prezente pe stadion câteva sute de persoane care aşteaptă înfrigurate începerea meciului. Este prezent la meci şi Valeriu Iftime care a venit însoţit de Doru Popa şi Dănuţ Huţu, directorul Direcţiei de Cultură.
[[galerie-foto]]
Min 1: A început partida
Min 7 : FC Botoșani obține un corner din care botosanenii nu reușesc sa fructifice nimic
Min 9: lovitura de margine pentru Suceava, incursiune a unui jucător advers spre careul botosanenilor, retine Dani Vlad
Min 14: pericol la poarta botosanenilor după o lovitura liberă, fundații sunt pe faza si resping pericolul.
Taban este întins pe gazon după o ciocnire cu un adversar, primește îngrijiri de la echipa medicală, jocul este reluat.
Min 18: jocul suferă in ocazii clare in prima parte, tatonare între jucatori
Min 19: Dani Vlad repune o minge, gazdele încearcă o combinatie in jumătatea de teren a oaspetilor, balonul ajunge in bratele portarului botosanean.
Min 22: 0 - 0 in continuare pe Stadionul Areni, Botoșani obține o lovitura liberă executata de Croitoru care trimite direct spre un jucător al Sucevei si care respinge pericolul.                                                                                                     Min 26: terenul extrem de prost face mai dificila misiunea botosanenilor de a fi cât mai aproape de adjudecarea celor trei puncte puse in joc. Bucati din gazon se țin de ghetele fotbalistilor
Min 31: a treia  faza fixa la poarta gazdelor este din nou irosita de Croitoru care trimite balonul peste zid
Primul sut pe poarta ii aparține lui Hadnagy si ii pune probleme portarului advers care scapă inițial mingea, Tepes de la Botoșani vede primul cartonas galben al acestei partide                                                                                                           Min 35: se joaca in noroi la propriu, o dovedesc echipamentele jucătorilor, Hadnagy a căzut pe banda de la marginea terenului si are parte de o veritabilă baie de namol
Min 40: pericol la poarta Botoșaniului după doua lovituri de margine, elevii lui Cristi Popovici au strâns rândurile pentru a împiedica intrarea balonului între buturi Min 43: ambii antrenori se afla la marginea terenului si le dau indicatii jucătorilor din teren
Min 45: de la margine se arată 1 minut de prelungiri pentru aceasta repriza
Arbitrul central fluiera finalul primei reprize, jucătorii intra la vestiare, scor alb pe tabela de marcaj
Min 46 : a început partea a doua, nici o schimbare la pauza.
Min 47 : meci disputat si in tribune, pe lunga traditionalele scandari galeria gazdelor a scos un banner cu "apa, canalul, sapunul dusmanii vostru", in timp ce suporterii botosanenilor, aflați la cealaltă peluza, au replicat cu "bine v-am găsit ratatilor".
Min 55 : disputa sursa in continuare, cu multe întreruperi, ambele echipe ataca atunci cine au posesia, nu se poate spune ca una dintre formații se afla la timona partidei
Min 57 : ambii antrenori si-au scos rezervele la încălzire
Min 58 : lovitura liberă din lateral stânga, bate Croitoru, Poverlovici încearcă sa reia, suceveni degajeaza.
Min 59: jocul este afectat de starea jalnica a gazonului, o adevarata predare care de la minut la minut pune tot mai mari probleme fotbalistilor.
Min 60 : ex-botosaneanul Homneac i-a luat locul lui Caragea
Min 61 : trei schimbări, ies Carjan si Fulop, intra Boghian si Maghici la FC Botoșani, Chisu i-a luat locul la suceveni in locul altui ex-botosanean, Chiriac Maradona.
Min 64 : nici o ocazie de gol in a doua repriza a meciului.
Min 65 : Croitoru este cel mai faultat botosanean, încă un galben pentru un sucevean după o intervenție dura asupra mijlocasului.
Min 67 : corner FC Botoșani după un contraatac Croitoru - Hadnagy, Poverlovici se înaltă si reia in poarta, este 0 - 1.
Min 69 : Morariu iese accidentat, intra Spataru.
Min 70 : Igna ii ia locul lui Hadnagy la FC Botoșani, anterior Homneac a rata o mare ocazie, regiune cu capul de puțin pe lunga poarta.
Min 75 : lovitura liberă după un faultat asupra lui Croitoru, bate Ignea, suceveni resping.                                                                                                                     Min 77 : Vraciu ratează cea mai mare ocazie din partea a doua a jocului, el a reluat cu altul, din careu, după o incursiune a omniprezentului Croitoru.
Min 79 : ambii antrenori se afla la marginea terenului, dind indicatorii jucătorilor.
Min 81 : S-au inflamat spiritele pe margine, proteste de pe banca sucevenilor, arbitrul Lucian Rusandu arată un galben.
Min 82 : Homneac durează de puțin peste poarta din marginea careului mare.
Min 83 : galben pentru Croitoru după ce a sutat in tribune, deși arbitrul fluierase deja.
Min 84 : primul corner pentru Rapid, Boghian respinge spectaculos pe spate.
Min 85 : Dominare insistenta a sucevenilor, botosanenii nu prea mai trec de jumătatea terenului
Min 88 : lovitura liberă de la 35 de metri, resping botosanenii.
Min 90 : Eurogol Croitoru, sut la vinclu din 14 metri.
Min 91 : roșu pentru Dobos de la Rapid, după al doilea galben, primit pentru o simulare
Min 93 : fluiera final Rapid CFR Suceava - FC Botoșani 0 - 2