FC Botoșani, echipa extremelor - S-a descătușat la Ploiești și a bătut Petrolul cu 4 - 0 FINAL

Moment mai rar pentru una dintre partidele disputate de FC Botoșani, în deplasare. Dacă la meciuri anterioare alături de echipă se afla Cornel Șfaițer, seara aceasta fotbaliștii și antrenorii sunt încurajați de Valeriu Iftime.

Oficialul botoșănean a declarat în direct la LookTV că își dorește ca în meciul cu Petrolul Ploiești echipa să demonstreze că scorul de la Cluj a fost o greșeală.

”A fost un eșec dar nu aș mai vrea să memorabil. Sper în această tresărire de orgoliu a fotbaliștilor noștri, venim într-adevăr după un rezultat care ne-a marcat două, trei zile, sper ca ambiția și lotul echipei să facă un joc bun și bineînțeles că în mintea mea și în mintea lor este o victorie în seara asta”
Valeriu Iftime, președintele CA FC Botoșani

Petrolul, mai spune oficialul, este într-o formă bună după victoria de la Craiova însă, cererea sa pentru jucători este aceea de a juca un fotbal frumos.

„Nu o să fiu nemulțumit dacă o să fie un joc frumos și o să luăm bătaie. Important este să facem un spectacol sportiv și sper ca noi să fim mai buni seara asta”

Privitor la șansele pentru jocurile europene, Valeriu Iftime s-a limitat să vorbească pe termen scurt și să se gândească doar la salvarea de la retrogradare pentru că, a spus el, FC Botoșani este o echipă care poate și trebuie să rămână în liga 1

”Cred că totul se joacă, sunt șase echipe care au șanse reale, dar într-adevăr trebuie să joci fotbal. Eu mi-am făcut datoria se face un efort teribil pentru a se ține toate cheltuielile curente. Bineînțeles că mă îngrijorează că suntem pe un loc de baraj care este similar cu un loc retrogradabil, suntem într-o zonă în care nisipurile nu se mișcă, se spulberă efectiv și ne pot înghiți în orice clipă”

Iată echipele:

FC Botoșani – Pleșca – Dimitrov, Ngadeu, Miron, Mușat – Cucu, Bordeianu – Ivanovici, Cabrera, Fulop – Matulevicius
Petrolul – Cobrea – David, Mișelăricu, Benga, Beța – Gavrilă, Ziani, Bucșa, Astafei – Zoubir, Paolucci

UPDATE: FC Botoșani deschide scorul prin Cabrera. În minutul 25 după un corner obținut de FC Botoșani, Cabrera se poziționează la marginea careului de 16 metri și reia în poarta lui Cobrea

UPDATE : Goluri pe bandă rulantă la Ploiești, Fulop și Ivanovici marchează golurile 2  și 3 în minutele 38 și 39

UPDATE: În minutul 49 Cabrera face dubla și marchează golul cu numărul 4 după o pasă a lui Ivanovici