ACUM : FC Botoşani – Dinamo II 5-0 FINAL

FC Botoşani întîlneşte de la această oră formaţia Dinamo II. Iată echipele:
FC Botoşani: Cherecheş - Patache, Tincu, Straton, Acsinte - Vrabie, Spiridon, Vaşvari, Ţigănaşu - Ghiceanu, I.Matei.
Dinamo II: Curcă, Homei, Ioniţă, Simion, Burnea, Stanca, Rus, Albert, Mărmăreanu, Stănescu şi Anton
Min 1: A început partida
Min 5: Nici o fază importantă la început de meci, echipele se tatonează reciproc
Min 8: Corner pentru FC Botoşani, bate Vrabie, mingea este trimisă în careul mic şi respinsă de un fundaş de la Dinamo II
Min 9: GOOOOOL FC Botoşani, imediat după această fază, jucătorii botoşăneni leagă o nouă fază de atac care se soldează cu golul lui Ionuţ Matei pentru  1-0
Pe Stadionul Municipal se află aproximativ 2.000 de suporteri botoşăneni care au venit să îşi încurajeze echipa favorită. Vremea este una însorită
Min 14: Un atac al oaspeţilor este blocat de cuplul de fundaşi botoşăneni Patache-Tincu, pericolul este îndepăratat
Min 16: Jucătorii ambelor echipe încearcă în continuare să îşi creeze ocazii de gol, nici o fază importantă în cele două suprafeţe de peseapsă deocamdată
Min 18: Lovitură liberă pentru FC Botoşani, bate Patache şi trimite peste zid, balonul este boxat de portarul Curcă
Min 20: Jucătorii de la FC Botoşani ratează două ocazii importante de gol, la prima mingea trece milimetric pe lîngă poarta adversă, în cea de-a doua pericolul este îndepărtat de apărarea oaspeţilor
Min 27: Lovitură de margine pentru Botoşani, bate Acsinte care trimite în careu, balonul nu este atins de nici un jucător de la gruparea locală şi este respins în afară
Min 30: Ghiceanu porneşte singur în atac pe partea dreaptă, depăşeşte apărarea dinamovistă şi trimite un şut puternic pe lîngă poartă. O nouă ocazie trecută în contul elevilor lui Popovici
Min 32: GOOOL FC Botoşani, înscris după o lovitură de margine bătută de Patache, mingea este trimisă în careu, Spiridon reia cu capul în poartă
Min 38: Fază amuzantă în timpul meciului cu Dinamo II, jucătorii de pe banca de rezerve a oaspeţilor au fost rugaţi de unul dintre administratorii stadionului să nu mai închidă boxele aflate la marginea terenului
Min 43: Pasă bună a lui Acsinte pentru Ionuţ Matei, atacantul este oprit fiindcă se afla în offside, ocazia nu este fructificată. Acelaşi Matei trimite un nou şut pe poartă, mingea este scoasă cu greu de Curcă, după o întindere acrobatică
Min 45: Final de repriză, FC Botoşani se află în avantaj la pauză cu două goluri înscrise, jucătorii intră la vestiare.

Imediat după fluierul de final al primei părţi a jocului, fostul internaţional Ganea, membru al staff-ului ospeţilor, i-a reproşat viole'nt unui fundaş alb-roşu: "Băăă, tu ştii pe cine marchezi? Pe cine marchezi tu, mă? Pe numărul 9, bă!".

Min 46: Începe a doua parte a jocului, la oaspeţi, care evoluează în negru, a intrat Kanda în locul lui Mărmăreanu. Juctătorul introdus la pauză are doar 17 ani.

Min 47 : Lovitură liberă de la 25 de metri, din lateral stînga, Vrabie izbeşte violent transversala.

Min 48 : Penalty pentru FC Botoşani după o intervenţie asupralui Ghiceanu.

Min 49 : GOOOL Tincu execută şi înscrie, este 3 - 0.

Min 52 : Preşedintele FC Botoşani Cornel Şfaiţer urmăreşte partida de la masa presei. Datorită scorului e mult mai liniştit faţă de alte meciuri.

Min 53 : Incursiune Ionuţ Matei pe stînga care se desprinde din marcah, centreazp în colţul careului mic, însă mingea nu ajunge la Ghiceanu, fiind respinsă de fundaşii oaspeţilor.

Min 55 : Marius Matei, Homneac şi Chiriac se încălzesc

Min 56 : Corner pentru FC Botoşani. Execută Vrabie în suprafaţa de protecţie a portarului, care reţine fără probleme.

Min 57 : "Ultras Botoşani" este foarte liniştită, de altfel nu are la aceste meci decît vreo 15 membri.

Min 58 : Şut Vaşvari la firul ierbii, Curcă prinde balonul.

Min 59 : În ciuda avantajului confortabil roş-alb-albaştrii continuă să atace susţinut, şutează insistent de la distanţă.

Min 63 : Dublă schimbare la FC Botoşani, intră Marius Matei şi Homneac, ies Ionuţ Matei şi Ghiceanu. Mută şi Ion Moldovan, Neculai îi ia locul lui Albert. Înainte de înlocuire Ionuţ Matei a fost aproape de dublă, însă a reluat cu capul, din 6 metri, pe lîngă poartă, după o centrare bună a lui Patache.

Min 64 : GOOOL Homneac, la cîteva zeci de secunde după ce a fost introdus, a reluat cu capul după o centrare a lui Acsinte.

Min 66 : Vrabie şi Ţigănaşu şi-au schimbat posturile, Primul a trecut pe stînga, celălalt a venit pe dreapta. Ultma schimbare la alb-roşii, iese Homei, intră Cazacu.

Min 68 : Lovitură liberă pentru oaspeţi din lateral dreapta, botoşănenii resping, însă încercarea de contraatac eşuează.

Min 69 : Ultima mutare şi la FC Botoşani, Chiriac îi ia locul lui Straton.

Min 71 : Banca oaspeţilor s-a împăcat cu rezultatul, cu toţii stau liniştiţi, nimeni nu mai iese să dea indicaţii.

Min 73 : Băieţii lui Cristi Popovici continuă să atace ca şi cum ar 0-0. Oaspeţii nu au avut nici o ocazie de gol în a doua pate a meciului.

Min 74 : Patache este angajat cu o minge lungă, dar Curcă îi ia faţa şi reţine. Magtei primeşte o minge în careu, este liber, dar stopul îi joacă o festă şi portarul îi "fură" mingea.

Min 77 : O nouă cursă a lui Patache pe dreapta, un fundaş intervine prin alunecare şi trimite în corner. Bate Ţigănaşu, Spiridon reia de puţin peste poartă.

Min 80 : Combinaţie de toată frumuseţea în marginea careului de 16 metri, Matei îi trimite lui Homneac, însă acesta este oprit de arbitru pentru ofsaid.

Min 81 : Penalty pentru FC Botoşani, Homneac recuperează o mingem intră în careu şi este faultat. Marius Matei bate fără avînt şi trimite în bară.

Min 85 : Roş-alb-albaştrii continuă să atace, Matei şi Homneac sînt în prim plan la mai toate fazele.

Min 86 : Incursiune de la jumătate terenului a lui Vrabie, şut din marginea careului de puţin pe lîngă poartă.

Min 87 : GOOOL, Homneac scapă din lateral dreapta şi trimite o scăriţă pe lîngă George Curcă, este 5 - 0.

Min 90 : Fluier final după 90 de minute şi numai 2 secunde. Centralul Cristian Sava pune capăt chinului dinamoviştilor fără a mai da nici un minut de prelungire. FC Botoşani este neînvinsă după cinci etape şi rămîne pe locul 4. Spectatorii îşi aplaudă favoriţii.