ACUM: FC Botoşani dă piept cu Dinamo II  2-1 FINAL

FC Botoşani dispută de la orele 15:00 pe Stadionul Municipal un meci care contează pentru cea de-a XXI- a etapă din campionatul ligii secunde de fotbal în compania formaţiei Dinamo II.
Pentru acest meci, Costel Orac a aliniat următorul prim 11 - FC Botoşani: Bordeanu – Patache, Poverlovici, Dinu (cpt), Acsinte – Bălan, Vaşvari, Todoran, Vintilă - Chişu, Ghiceanu.
De cealaltă parte, Ion Marin va miza pe următorii jucători - Dinamo II - Pena, Stanca, Ioniţă, Crişan, Burnea, Niţu, Bălan, Stănescu, Lemac, Scărlătescu şi Buca
Vremea călduroasă i-a atras pe stadion şi pe suporterii botoşăneni, fiind prezente circa 3.000 de persoane
Min 1: A început meciul
Sunt prezenţi totodată şi ultraşii de la Dark Hooligans care flutură steaguri şi au afişate bannere de încurajare pentru echipa favorită
Min 2: Jocul este deocamdată calm, jucătorii se tatonează reciproc.
Costel Orac urmăreşte începutul de meci de pe bancă în timp ce Ion Marin deja se află la marginea terenului şi le dă indicaţii elevilor săi
Min 4: Lovitură de margine pentru oaspeţi, mingea este bâlbâită în preajma careului mare, se acordă fault şi lovitură liberă. Fundaşii botoşăneni sunt pe fază şi resping
Min 5: Un jucător de la oaspeţi se zvârcoleşte pe teren după o ciocnire cu Acsinte
Min 7: Nici o ocazie importantă până în acest moment, se joacă cu mingi lungi
Min 8: Primul cartonaş galben al meciului îl vede Andrei Patache
Min 13: Ocazie pentru Botoşani, Ghiceanu reia cu capul spre poartă după o pasă de la Chişu, mingea se duce puţin pe lângă bară
Min 15: Ocaziile curg la poarta apărată de Pena, două cornere consecutive, primul soldat cu o minge scoasă de pe linia porţii de un fundaş dinamovist, la cea de-a doua, portarul a respins
Min 17: Cartonaş galben şi pentru Ioniţă de la Dinamo după un fault asupra lui Todoran
Min 18: Pressing din partea botoşănenilor, se joacă mai mult în jumătatea de teren a oaspeţilor
Un nou corner pentru botoşăneni, sare portarul dinamovist şi prinde balonul, atacul este respins
Min 21: Bălan porneşte o acţiune proprie pe partea stângă, se apropie de poarta lui Bordeanu şi şutează pe lângă
Min 23: Stanca ciocnire cu Vintilă la marginea terenului, jucătorul botoşănean primeşte îngrijiri medicale şi reintră în joc
Min 26: Vintilă şut puternic spre poarta oaspeţilor, balonul este respins
Min 29: Todoran este faultat la marginea careului mare al dinamoviştilor, lovitură liberă. Publicul strigă : golul, golul. Mingea se loveşte de zid. Stănescu vede cartonaş galben pentru fault, se acordă o nouă lovitură liberă. Patache trimite peste zid
Min 33: Ion Marin este nemulţumit de prestaţia arbitrilor, îi aduce reproşuri tuşierului: "Nu ţi-e ruşine, mă?"
Min 37: Atac pe partea stângă, iese Bordeanu şi respinge cu piciorul în corner, botoşănenii care pleacă pe contraatac. Galeria cântă continuu
Min 38: Ghiceanu rămâne în faţa porţii goale, şutează, însă mingea se duce pe lângă bară, publicul este entuziasmat
Min 42: Cartonaş galben şi pentru Adrian Bălan pentru un fault la Ghiceanu
Min 45:  Arbitrul central fluieră finalul acestei reprize, nu s-au mai acordat minute de prelungiri

Min 46 : A început partea a doua a jocului, nici o schimbare în cele două distribuţii
Min 47 : Tudor Homneac a ieşit la încălzire
Şut frumos cu efect al lui Patache, de la mare distanţă, Pena respinge de la vinclu
Min 48 : Roş-alb-albaştrii au început repriza în atac, ca şi în prima repriză Todoran pendulează de pe o parte a alta a terenului încercând să creeze superioritate numerică pe flancuri
Min 50 : Vintilă se umple de ruşine când încearcă să trimită o minge în adâncime, cade şi balonul iese în afara terenului
Min 52 : Dark Hooligans protestează cu un banner: Cu legea 4 aţi vrut să ne opriţi / Noi am rămas băieţi uniţi
Min 54 : Ion Marin schimbă zâmbete cu publicul după ce este strigat "Săpăligă"
Min 55 : Patache centrează, mingea trece agonizant prin faţa porţii adverse în ciuda plonjonului disperat al lui Ghiceanu
Min 56 : Scărălătescu şutează din colţul de 16 metri peste poartă
Min 58 : Primul mută antrenorul oaspeţilor, intră Cazacu în locul lui Bălan
Min 59 : Galeria strigă "Promovare"
Min 60 : Jocul lâncezeşte, nici o ocazie în primul sfert din partea secundă a meciului
Min 61 : Atac prelungit al dinamoviştilor terminat cu un şut dezamăgitor al lui Cazacu
Min 62 : Vole al lui Chişu din marginea careului, mingea este trimisă direct în braţele portarului
Mută şi Orac : Intră Matei în locul lui Bălan
Min 63 : Torpilă Vaşvari de la 25 de metri, mingea se duce peste poartă
Min 65 : Publicul este tot mai nervos din cauza prestaţiei sterile a gazdelor
Min 67 : Alb-roşii ies tot mai mult la joc pe fondul evoluţiei lipsită de consistenţă a băieţilor lui Costel Orac
Min 70 : A doua schimbare la gazdă, intră Stanciu, iese Vintilă
Min 71 : Botoşănenii greşesc pase simple provocând fluierături în tribune
Un atacant dinamovist este oprit în careul mic de Dinu. La corner se reia spre poartă, un botoşănean respinge cu capul
Min 73 : Asemeni partidei cu Dunărea Galaţi, botoşănenii evoluează mult mai slab după pauză, oaspeţii fiind cei care atacă mai mult.
"Panaramelor", se strigă din tribună
Min 74 : Ultima schimbare la gazde, Homneac îi ia locul lui Todoran, unul dinte cei mai activi fotbalişti, care a încercat să limpezească jocul
Min 75 : FC Botoşani intră în ultimul sfert de oră cu patru atacanţi: Ghiceanu, Matei, Homneac, Chişu. Acesta din urmă a fost însă retras mijlocaş dreapta
Min 76 : Nici tactica cu patru atacanţi nu dă roade, roş-alb-albaştrii nu reuşesc să lege deloc jocul
Min 80 : Corner executat de Stanciu, mângea este bâlbăită în careu, Dinu se trezeşte cu ea în picior şi o împinge în poartă, 1 - 0
Min 82 : Schimbare la Dinamo II, intră Desculţu în locul lui Niţu, care este scos pe targă
Min 84 : FC Botoşani rămâne în jumătatea adversă după deschiderea scorului
Min 86 : Cea mai frumoasă fază a meciului, botoşănenii ajung din pase succesive până în careu, dinamoviştii resping până la Vaşvari care trimite o ghiulea din 20 de metri, de puţin pe lângă vinclu
Min 87 : Corner bătut de Stanciu, mingea este respinsă în 16 metri la Vaşvari care tirmite imparabil la colţ, 2 - 0
Min 89 : După deschiderea golului dinamoviştii au picat psihic, nu au mai reuşit nici o acţiune de atac
Min 90 : Arbitrul de rezervă Bogdan Hanceariuc arată trei minute de prelungiri
Min 90 plus 2 : Primul atac serios al oaspeţilor după primirea golurilor, se acordă penalty, Bate Stănescu, Bordeanu e pe minge, dar şutul e puternic, 2 - 1
Min 90 plus 3 : Fluier final, FC Botoşani obţine prima victorie pe teren propriu din retur