ACUM: FC Botoșani – CS Otopeni LIVE TEXT 1-1 FINAL

FC Botoşani întâlneşte în aceste momente formaţia CS Otopeni în penultima etapă din cadrul actualului sezon competiţional, fiind totodată ultimul meci disputat pe teren propriu.

Costel Orac este suspendat, iar locul său pe banca tehnică va fi ţinut de Valeriu Bordeanu care a aliniat în teren următorul prim 11: Bordeanu – Patache, Poverlovici, Dinu, Atudorei – Bălan, Vaşvari, Todoran, Stancoschi – Matei, Homneac.
De cealaltă parte, Silviu Cristescu va miza pe: Oltean, Vătavu, Şomodean, Dumitru, Alexandru, Bâftoi, Pană, Serediuc, Ciolacu, Dumitrescu şi Dedu.
Unul dintre arbitrii care fac parte din brigada delegată pentru acest meci, Florin Vişan, este botoşănean, născut la Bucecea şi plecat în urmă cu câţiva ani la Galaţi unde de altfel s-a stabilit. Pe Stadionul Municipal, poate și din cauza vremii, numărul spectatorilor este unul redus, în jur de 1.000 de oameni.
Min 1: A început partida
Meciul este animat încă din primul minut când oaspeţii primesc o lovitură liberă executată de Pană care şutează direct în braţele lui Bordeanu. Botoşănenii pleacă pe contraatac prin Matei care ajunge singur cu portarul, dar este deposedat corect în careul de 16 metri
"Pentru viitorul echipei trebuie acordat mai mult sprijin tinerilor şi juniorilor din Botoşani", este mesajul transmis de galeria Dark Hooligans printr-un banner
Min 8: Lovitură liberă pentru Otopeni executată de Dumitru, respinge din careu Stancoschi. Bâftoi şut pe poartă, reţine Bordeanu
Min 12: Meci frumos făcut de ambele echipe încă din debutul acestei prime reprize, jucătorii construiesc şi încearcă să intre în avantaj
Min 17: Meciul şi-a mai pierdut din intensitate, cu toate că se încearcă din partea ambelor formaţii crearea de culoare spre poartă, jocul suferă pe finalizare
De aproximativ 10 minute se joacă la mijlocul terenului
Min 22: Matei pătrunde în careul de şase metri a oaspeţilor şi şutează însă reţine Oltean, prima şansă de gol a botoşănenilor. Otopeni pleacă pe contraatac, salvează situaţia Ciprian Dinu
Min 25: Lovitură liberă pentru botoşăneni executată din 30 de metri de Todoran, balonul este respins cu capul de un fundaş al oaspeţilor. Staconschi şut peste transversală.
Primul galben al partidei îl vede Serediuc pentru un fault la Atudorei
Cartonaş galben şi pentru Marian Vătavu pentru fault la Homneac.
Min 30: Patache scapă aproape de careul mare al oaspeţilor şi şutează spre poartă, însă Oltean reţine şi de această dată
Min 31: Dumitrescu şut puternic de la 30 de metri direct în braţele lui Bordeanu. Cartonaş galben şi pentru Poverlovici pentru un fault la mijlocul terenului asupra lui Serediuc care se afla în atac
Min 35: Homneac înscrie pentru 1-0 însă golul este anulat pentru offside. Atudorei şut pe poartă, Oltean reţine iniţial şi scapă mingea, Homneac o bagă în poartă însă tuşierul ridică fanionul pentru offside
Min 38: Matei atac pe partea dreaptă trimite spre poartă însă reţine Oltean
Min 40: Ciolacu şut puternic peste poarta lui Bordeanu
Min 43: Dinu se află în faţa unei ocazii de gol, paradă a lui Oltean care se întinde şi respinge în corner
Min 45: Prima repriză va fi prelungită cu un minut
Min 45+1: Este pauză, scor alb pe Stadionul Municipal după un gol al botoşănenilor anulat. Jucătorii intră la vestiare

Min 46 : A început partea a doua a jocului, Serediuc a fost înlocuit de Ghindeanu
Min 47 : Lorincz, care a evoluat doar câteva minute de la transferul de la Brăneşti, a fost scos la încălzire
Min 49 : Atac prelungit al oaspeţilor terminat cu un şut puţin peste poartă al lui Dedu
Min 52 : Încă un atac al alb-albaştrilor finalizat la indigo cu precedentul
Min 53 : CS Otopeni este echipa care atacă mai mult şi îşi creează ocazia
Min 54 : Costel Orac urmăreşte partida lipit de gardul din spatele băncii tehnice a roş-alb-albaştrilor
Min 55 :Poverlovici deschide scorul după o centrare "covrig" al lui Bălan care îl suprinde pe pe portarul Oltean ieşit defectuos
Min 58 : "Dark Hooligans" afişează un banner cu mesajul "Nopţi nedormite, miros de vopsea / Trup şi suflet pentru echipa mea".
Bordeanu respinge prin alunecare, cu piciorul, o minge de urmărire trimisă spre poartă
Min 60 : Oaspeţi iegalează după o nouă incursiune centrală, Alexandru a marcat după ce a scăpat singur cu portarul, este 1 - 1
Min 62 : Alexandru este înlocuit la două minute după ce a marcat, locul său este luat de Ghiţă
Min 64 : Prima shimbare şi la FC Botoşani, Rudac îl încuieşte pe Bălan
Min 65 : Homneac recuperează o minge pe stânga, intră în careu, dar tot el o pierde
Min 69 : Iese Matei, intră Ghiceanu
Min 70 : Protestele de ambele părţi, oaspeţii cer penalty după ce au şutat în mâna unui botoşănean, roş-alb-albaştrii sunt nemulţumiţi după cu Ghiceanu a fost oprit pentru ofsaid într-o cursă pe stânga
Min 73 : Contraatac Homneac- Ghiceanu, primul se încurcă în căutarea unei pase, mingea ajunge la Rudac care şutează, Homneac pune pune un picior şi mingea iese în afara terenului
Min 75 : Banca oaspeţilor sare în aer după o intervenţie în careu asupra lui Bâtfoi, centralul Ciprian Amarandei cere continuarea jocului
Min 77 : Iese debutantul Stancoschi, intră Matiş
Min 78 : Oaspeţii sunt în continuare mai periculoşi prin mingi trimise frontal, în adâncime
Min 80 : Botoşănenii au revenit în atac, acţiunile sunt însă lipsite de limpezime
Ultima schimbare şi la oaspeţi, iese Bâtfoi, intră Antoche
Min 83 : Contraatac Homneac - Ghiceanu, ultimul nu reueşte să trimită spre poartă
Min 86 : "Hoţii, hoţii" scandează galeria după ce Todoran este oprit din cursă pentru ofsaid
Min 89 : Todoran ratează cea mai mare ocazie, reia cu capul din 6 metri, Oltean scapă mingea, dar o reţine
Min 90 : Ghiceanu şutează din colţul careului mic, Oltean respinge
Se arată trei minute de prelungire
Min 90 plus 2 : Oaspeţii sunt cei care atacă pe final
Min 90 plus 3 : Ultima şansă, lovitură liberă Todoran, se dă fault în atac
Fluier final, FC Botoşani - CS Otopeni 1 - 1, roş-alb-albaştrii termină cu un egal meciurile de acasă din sezonul 2011/2012