ACUM: FC Botoşani – CF Brăila LIVE TEXT 1 – 0 FINAL

FC Botoşani întâlneşte de la această oră formaţia CF Brăila într-un meci care contează pentru cea de-a  XXIV - a etapă a campionatului ligii secunde de fotbal. Etapa care trebuia să fie disputată mâine a fost devansată dat fiind faptul că se apropie Paştele.

FC Botoşani: Dani Vlad – Ţepeş, Ursu, Dinu, Acsinte – Ignea, Vaşvari, Croitoru, Vraciu – Fulop şi Hadnagy.
CF Brăila: Bunduc – Bosoi, Ignat, Ivan, Necoară, Pungă, Bălaşă, Puşcaşu, Ciocălteu, Neagoie şi Cîmpeanu. Antrenor - Alin Pînzaru
Min 1: A început meciul
Partida a debutat în forţă, fiind vorba despre un meci cu miză extrem de importantă elevii lui Cristi Popovici încearcă să se impună
Min 2: Penalty pentru Botoşani, după o lovitură liberă obţinută de botoşăneni, portarul iese pentru a respinge, arbitrul vede un fault al acestuia la Hadnagy şi arată punctul cu var
Vaşvari transformă lovitura de pedeapsă, este 1 - 0 pentru FC Botoşani
Decizia arbitrului i-a nemulţumit pe jucătorii de la gruparea adversă care au protestat la adresa acestuia, însă fără nici un folos, FC Botoşani conduce această partidă din minutul 3
Min 5: Ambii antrenori se află la marginea terenului şi se precipită spre jucători, stresul este maxim
Croitoru vede un cartonaş galben pentru un fault la Ciocalteu
Min 9: Jocul s-a mai domolit, însă Alin Pânzaru este aproape de un atac de cord la marginea terenului. Cineva din public îi strigă: Domn profesor, nu ai şanse aici, stai liniştit
Min 11: Un jucător de la oaspeţi se zvârcoleşte pe teren pentru a obţine o lovitură liberă, publicul îl huiduie, arbitrul lasă jocul să curgă
Min 13: Incursiunea a lui Ignea pe partea stângă, şut puternic pe poartă, respinge Bunduc în corner
Min 14: Gest tehnic spectaculos al lui Hadnagy, care primeşte mingea la aproape de colţul porţii, o trimite cu piciorul pe spate, însă jucătorii botoşăneni aflaţi în poziţie de a marca nu reuşesc că bage balonul în poartă. Spectatorii aplaudă
Membrii Galeriei Dark Hooligans cântă continuu şi îşi încurajează favoriţii
Min 16: Asediu la poarta apărată de Bundu,c care rezistă cu brio atacurilor în valuri ale botoşănenilor. În partea opusă, Dani Vlad se plictiseşte
Min 17: Hadnagy este faultat de Ivan pentru a nu ajunge din nou în preajma porţii lui Bunduc. Centralul Mugurel Drăgănescu din Breaza nu acordă nimic
Min 20: Galben pentru Ciocalteu, care îl faultează pe acelaşi Hadnagy
Min 21: Atmosferă frumoasă pe Stadionul Municipal, publicul trăieşte la maximum acest meci şi aplaudă fazele frumoase făcute de botoşăneni sau reacţionează cu huiduieli la cele ale oaspeţilor
Min 23: Vraciu, şut puternic spre poartă direct în braţele lui Bunduc, după o pasă primită de la Vaşvari
Min 25: Cartonaş galben pentru Fulop pentru tragere de timp
Min 27: Neagoie încearcă un şut din 16 metri spre poarta lui Dani Vlad, mingea se duce pe lângă bară
Min 29: Atac a lui Hadnagy la mijlocul terenului spre poarta adversă oprit de doi jucători de la oaspeţi
Min 30: Valuri de emoţie printre botoşăneni după mai multe mingi plimbate prin careul lui FC Botoşani, pericolul este îndepărtat
Min 32: Fulop este aproape de a marca şi trimite pe lângă poartă, spectatorii sunt nervoşi: Bă dacă nu suntem în stare să dăm noi gol, marcaţi voi bă, la poarta cealaltă
Min 33: Lovitură liberă pentru Brăila, Cîmpeanu trimite în zid
Min 35: Bălaşa vede cartonaş galben după un fault la Vraciu
Min 38: Pungă trimite un şut direct în braţele lui Dani Vlad
Min 40: Fulop ratează o nouă ocazie de a face 2 - 0, după ce trimite anemic un şut spre poarta lui Bunduc care reţine fără probleme
Min 43: Ursu şi Ciocalteu se ciocnesc cap în cap, centralul lasă jocul să curgă
Min 45: Centralul fluieră finalul primei reprize fără a mai fi acordate minute de prelungiri. Jucătorii intră la vestiare. La pauză FC Botoşani conduce cu scorul de 1 - 0 pe CF Brăila
Min 46 : Start în repriza a doua, nici o schimbare la pauză
Min 47 : Peste 4.000 de oameni pe Stadionul Municipal, pentru prima data în acest campionat câteva sute de oameni au luat loc şi în peluza sud, dinspre bulevard
Min 48 : Lovitură liberă de la 20 metri, lateral stânga, Necoară trimite mult peste poartă. Rugby, Rugby se strigă din tribună
Min 49 : Oaspeţii, pentru care înfrângerea este sinonimă practic cu ieşirea din calculele promovării, au ieşit decişi de la vestiare, sunt mai prezenţi în jumătatea botoşăneană
Min 50 : Lovitură liberă din lateral dreapta pentru brăileni, execută acelaşi Necoară, pe interior, degajează roş-alb-albaştrii
Min 52 : Fulop enervează un stadion întreg după ce iroseşte o nouă oportunitate în careul gazdelor
Min 54 : Ambii antrenori au scos câte trei jucători la încălzire
Min 56 : Alin Pînzaru mută primul, Voicu îi ia locul lui Bălaşa
Min 58 : Se joacă extrem de tare, cu intrări la sacrificiu
Min 59 : Meci care pe care, fiecare echipă atacă atunci când are posesia
Min 60 : O nouă ocazie la poarta lui Bunduc, Fulop recentrează cu capul, Hadnagy luftează în 6 metri
Min 62 : Sunt două mingi în teren, dar centralul nu întrerupe un atac la brăilenilor terminat cu un corner. Căpitanul Boşoi reia cu capul peste poartă
Min 65 : Intră Valeriu Bordeanu, cel mai bun om din partida cu Unirea Slobozia, iese Fulop
Intră Ndigwe, iese Neagoie la CF Brăila
Min 68 : Se joacă mai mult la mijlocul terenului
Min 70 : Urale în tribune, Botoşani! Botoşani! după o ieşire la presing în haită a roş-alba-albaştrilor
Min 71 : Vaşvari vede galben după o fază amuzantă în care a ţinut cu mâinile un brăileană, iar abitrul a fluierat cu întârziere fiindcă a scăpat fluierul
Iese Ignea, intră Taban la FC Botoşani
Min 72 : Hadnagy piruetă pe lângă un fundaş, şut slab, oaspeţii degajează
Min 73 : Spectatorii îngheaţă la un şut în plasa laterală a lui Pungă
Min 74 : Bordeanu este faultat la 20 de metri, lovitură liberă bătută de Croitoru, un brăilean trimite cu capul în transversala propriei porţi
Min 76 : Botoşănenii încearcă şi reuşesc în cea mai mare parte a timpului să ţină balonul în jumătatea oaspeţilor
Min 77 : Iese Ciocâlteu, intră Rusu la CF Brăila
Min 78 : Corner pentru FC, execută acelaşi Croitoru, atac prelungit al botoşănenilor, care nu reuşesc însă finalizarea
Min 80 : Cristi Popovici mută ultima oară, iese Hadnagy, intră Boghian
Min 82 : Croitoru este al doilea atacant, în spatele lui Boghian
Min 83 : Emoţii uriaşe pe Municipal, finalul este trăit cu resăiraţia tăiată
Min 85 : Oaspeţii atacă cu ultimele forţe, botoşănenii resping la sacrificiu
Min 86 : Cei doi antrenori sunt ca nişte lei în cuşcă
Min 87: Promovare! Promovare! scandează Dark Hooligans
Antrenorul oaspeţiloo izbeşte violent în copertina băncii de rezervă stârnind un cor de fluierături
Min 88 : Lovitură liberă Necoară, fault în atac
Min 89 : Apeluri de la staţia de amplificare pentru încurajarea echipei.
Combinaţie Bordeanu - Boghian, ultimul reia din întoarcere, reţine Bunduc
Min 90 : Trei minute de prelungiri
Min 90 plus 1 : Atacuri disperate ale brăilenilor, cu mingi trimise la bătaie
Min 90 plus 3 : Out pentru Brăila, gesturi disperate de pe marginea pentru fluierul final
Min 90 plus 5 : Victorieeeeeeeeeeeee! 4.000 de oameni strigă Botoşani! Botoşani