ACUM : Dinamo – Botoşani 1 - 0, câinii câştigă după mari ocazii ratate de FC

FC Botoşani dispută astăzi, de la 20:30, ultimul meci al turului, la Bucureşti, cu Dinamo. Partida este una specială pentru roş-alb-albaştri, pe a căror bancă tehnică debutează ca antrenor principal Valeriu Bordeanu, cel care şi-a terminat cariera ca jucător în Liga I la formaţia din şoseaua Ştefan cel Mare.
dinamo fc botosani

Date fiind numeroasele absenţe cu care se confruntă, tehnicianul a început fără mai mulţi titulari obişnuiţi, trimiţându-i în teren pe: Perianu – Patache, Ursu, Dinu, Acsinte – Fulop, Vaşvari, Taban, Croitoru, Vraciu – Hadnagy.
În tribune sunt prezenţi doar 800 de spectatori, echipa fanion a judeţului evoluează în albastru complet, portarul debutează în Liga I.
Rămâneţi pe Botoşăneanul şi află cele mai importante lucruri care se petrec la Dinamo Bucureşti – FC Botoşani.
Min 20: Dinamo domină, dar fără să îşi creeze mari ocazii de gol
Min 30 : Scor alb după prima treime a partidei, dinamoviştii masează botoşănenii în propria jumătate, dar lipsesc marile oportunităţi de a marca. Nici FC Botoşani nu a avut vreo ocazie
Min 39 : Prima ocazie a botoşănenilor, contraatac Fulop, centrare de pe stânga, Hadnagy reia din vole, Bălgrădean prinde
Min 42 : Un nou contraatac periculos al roş-alb-albaştrilor, Hadnagy a făcut o cursă pe dreapta, i-a trimis cu călcâiul lui Patache, acesta a centrat şi Fulop a şutat de puţin peste poartă din 16 metri
Min 45 : Nici un gol la finalul primei reprize
[[banner]]
În primele 45 de minute FC Botoşani a avut o evoluţie asemănătoare primei părţi a turului, apărându-se cu exactitate şi contraatacând periculos
La pauză comentatorii de la DigiSport au confirmat că Ţucudean trebuia eliminat după ce a primit un galben pentru simulare, iar apoi a făcut un henţ care nu a fost sancţionat de arbitru
Min 53
:Început ghinionist de repriză, Patache este lovit de Perianu, ieşit în marginea careului la o degajare, iar Acsinte iese de pe teren în sânge, după ce s-a ales cu arcada spartă în urma unui duel aerian la mijlocul terenului cu Valentin Lazăr
Min 55: Ţucudean deschide scorul după ce l-a întors de două ori pe Ursu în marginea careului
Min 61 : Valeriu Bordeanu forţează, îl scoate pe Taban şi îl introduce pe Cârjan
Flavius Stoican, antrenorul gazdelor a făcut o schimbare la pauză şi una la două minute după debutul păţrii a doua a jocului.
Dinamoviştii au deschis scorul după o acţiune pe partea lui Acsinte, care abia reintrase pe teren bandajat la cap, după ce primise îngrijiri medicale
Min 65 : Avântul ofensiv al dinamoviştilor s-a mai domolit după deschiderea scorului
Min 70 : Ocazie uriaşă a botoşănenilor, Hadnagy driblează prelungit în careu, şutează în baraj, mingea revine la Vraciu care trimite din 7-8 metri, însă un dinamovist se aruncă în faţa mingii şi respinge în corner
Valeriu Bordeanu trăieşte la intensitate maximă partida, ratările îl exasperează
Min 75 : Roş-alb-albaştrii atacă tot mai susţinut
Min 77 : O nouă mare ocazie ratează şi Cîrjan, care reia din 6 metri o centrare de pe stânga a lui Hadnagy, dar Bălgrădean prinde
Min 78 : Codoban îi ia locul lui Vraciu
Comentatorii DigiSport remarcă faptul că FC Botoşani nu a mai evoluat de etape bune atât de bine
Min 85 : Dinamoviştii au momente când trag serios de timp
Min 87 : Răzvan Radu intră pe teren în locul lui Hadnagy
Min 90 : Se arată 6 minute de prelungire
Min 90 plus 6 : Fluier final, Dinamo Bucureşti - FC Botoşani 1 - 0 după un meci cu mari ratări ale botoşănenilor, care au terminat în ofensivă partida. Roş-alb-albaştrii au ajuns la a şaptea înfrângere consecutivă în Liga I şi a opta cu tot cu meciurile din Cupa României