ACUM: Derby-ul Moldovei: victorie pentru Botoşani care urcă pe locul 1 - FC Botoşani - FC Vaslui LIVE TEXT – VIDEO 1 – 0 FINAL

FC Botoşani dispută în aceste momente etapa cu numărul şase din campionatul primii ligi de fotbal înfruntând echipa lui Adrian Porumboiu, FC Vaslui într-o partidă care se va juca pe Stadionul Municipal.

Cristi Popovici trimite în teren pe: Curileac – Patache, Ursu, Dinu, Acsinte – Fulop, Tincu, Vaşvari, Codoban – Hadnagy, Cârjan.
Ionuţ Moşteanu mizează pe: Cerniauskas – Ortiz, Varela, Celeban, Sălăgean – Antal, Caue, Sânmărtean, Lovrecic, Wilk – Temwanjera.
Ambii antrenori au adoptat o poziţie defensivă privind aşezarea în teren având aproape aceeaşi strategie de joc.

Dark Hooligans a afişat un banner de mari dimensiuni dedicat lui Casian Maghici cu mesajul: „Un înger dintre noi s-a dus, Maghici ţine capul sus”.

Înainte de fluierul de început, un stadion întreg a ţinut un moment de reculegere pentru cei care a fost Costică Ştefănescu.
Min 1: Prima acţiune de atac a aparţinut lui FC Botoşani după o centrare a lui Patache la care Cârjan a trecut pe sub minge

Min 2: Codoban încearcă un şut anemic pe poartă, mingea deviată mult pe lângă bară
Min 4: Vaşvari de la 20 de metri şut puternic pe spaţiul porţii, mingea a trecut la câţiva metri de transversală
Min 5: Lovitură liberă de la 25 de metri, după un fault la Sînmărtean, execută Sălăjan, respinge apărarea lui FC Botoşani

Min 7: Primul corner pentru formaţia vasluiană, execută Sînmărtean, respinge Curileac
Stadionul Municipal este aproape plin, în jur de 6.000 de suporteri botoşăneni urmăresc partida FC Botoşani - FC Vaslui
Min 9: Începutul primei reprize este dominat de botoşăneni. Hadnagy faultat la 18 metri de poarta vasluiană. Execută lovitura liberă Codoban însă fără finalizare
Min 16: Primul corner al botoşănenilor după o centrare a lui Patache, mingea trimisă în corner de Varela.

Codoban execută cornerul şi trimite balonul direct în out
Min 20: Hadnagy este în faţa unui gol şi rămâne singur cu portarul. Este oprit de fluierul arbitrului pentru poziţie neregulamentară
Min 21: Prima ocazie a vasluienilor, Wilk trece pe lângă minge, Curileac pe fază respinge
Min 25: Sînmărtean trage pe lângă poartă de la 18 metri. Antal prmeşte cartonaş galben pentru că nu a păstrat distanţa regulamentară la o lovitură liberă directă
Ambii antrenori se află la marginea terenului şi le strigă indicaţii jucătorilor din teren
Min 28: Lovitură de margine pentru oaspeţi, jucătorii vasluieni combină în colţul drept fără finalizare. Botoşani pleacă pe contraatac, Vaşvari este faultat de Caue, se acordă lovitură liberă fără rezultat
Min 30: Centrare Sînmărtean, prinde sigur pe el, din faţa lui Antal, portarul Vasile Curileac
Cartonaş galben pentru Patache la un fault asupra lui Sînmărtean
Lovitura liberă este executată de Sînmărtean care trimite direct în zid
Min 34: Şut de la 30 de metri Codoban puţin pe lângă poartă
Min 35: Şut Tincu de la o distanţă de 30 de metri, balonul trece milimetric pe lângă bara portarului vasluian
Min 37: Centrare Codoban, balonul trimis în corner. Vaşvari execută lovitura de colţ, Dinu sare pentru o reluare cu capul însă fără rezultat
De 10 minute echipa Botoşaniului stă în jumătatea de teren a echipei adverse
Min 39: Oapeţii ajung în preajma careului mare a lui FC Botoşani, Tincu şi Acsinte resping atacurile.
Şut Temwanjera de la 12 metri peste poarta lui Curileac
Min 41: Hadnagy fluierat din nou pentru poziţie neregulamentară. prima repriză se apropie de final, publicul este dezamăgit de lipsa spectacolului din teren
Min 45: Lovitură liberă Botoşani, execută Codoban, balonul este trimis în careul mic al oaspeţilor şi respins de Varela
Arbitrul central fluieră finalul primei reprize fără a mai fi acordate minute de prelungiri
La pauză oficialii de la FC Botoşani au organizat o tombolă, premiile constând în bilete la meciul cu Steaua. Pentru a putea participa la concurs, suporterii au trebuit să răspundă la trei întrebări respectiv: Cu cine va juca FC Botoşani următorul meci pe teren propriu? Cine este primul jucător din acest sezon suspendat pentru cumul de cartonaşe? Cine a marcat golul victoriei în meciul cu Poli Timişoara?.
Marius Croitoru a extras cele trei bilete câştigătoare
Min 46: A început repriza a doua
Min 47: Varela pătrunde în careu dar şutează pe lângă poartă
Min 48: Henţ Celeban la mijlocul terenului
Min 51: Şut milimetric pe lângă poartă a lui Istvan Fulop, publicul este străbătut de un val de dezamăgire
Min 52: Tincu este în faţa unui nou eurogol însă fixează anemic spaţiul porţii şi balonul se duce pe lângă bară
Min 53: centrare Fulop, respinge în corner Ortiz, Codoban trimite în careul mic, mingea boxată de portarul de la Vaslui
Min 54: Vaşvari primeşte cartonaş galben pentru fault la Sălăgean
Prima schimbare la FC Vaslui, ieste Lovrecic şi intră Viveiros
Min 58: Corner pentru FC Botoşani, execută Codoban. Mingea este trimisă în careu, Fulop reia cu capul pe lângă poartă
Min 59: Pasă Sînmărtean spre Antal în careul de şase metri Ursu scoate mingea în corner. Sînmărtean execută pe plasa laterală
Min 60: Cârjan singur cu portarul ratează incredibil
Min 63: Corner Sînmărtean, Curileac respinge din nou în corner. Sînmărtean execută, mingea este respinsă de Ursu
Min 65: Out de poartă, repune Curileac. FC Botoşani pleacă în atac şi încearcă să combine în colţul drept fără finalizare
Min 67: Caue respinge o minge în corner. Codoban şut în careu, Cerniauskas se întinde şi reţine
Min 70: Hadnagy şutează în careul mic însă nici un coechipier nu se află la finalizare
Min 72: Corner FC Vaslui. Sălăgean este executantul loviturii. Mingea respinsă de Acsinte
La marginea terenului se pregăteşte Ghinga. El îl schimbă în teren pe Istvan Fulop
Min 75: Antal şut din 25 de metri pe lângă poartă
Centrare Viveiros de pe dreapta, Antal de la 11 metri dă pe lângă poartă
Min 77: Schimbare Vaslui, intră Temwanjera şi intră Buziuc
Min 78: Şutează din careul de 16 metri, Wilk, pe lângă poartă
Cârjan este înlocuit cu Marian Tănasă
Min 80: GOOOOOOOOOLLLL FC Botoşani: Hadnagy centrare de pe dreapta, Codoban înscrie pentru 1 - 0
Min 83: Acţiune Sînmărtean, şut de la 20 de metri peste poartă
Min 86: Se pregăteşte să intre Răzvan Radu în locul lui Hadnagy. De asemenea la marginea terenului aşteaptă şi Pozder care îl înlocuieşte pe Ortiz.
Dubla schimbare s-a produs
Min 89: Ocazie ratată a oaspeţilor în careul mic al FC Botoşani, vasluienii bâlbâie o minge dar se lovesc de împotrivirea botoşănenilor
Min 90: Codoban primeşte cartonaş galben pentru tragere de timp
De la margine se arată 3 minute de prelungiri
Publicul este în picioare şi strigă continuu: Botoşani, Botoşani
Un jucător de la FC Botoşani este căzut pe gazon, echipa medicală a intrat pentru a-i acorda îngrijiri
Gabriel Vaşvari este scos de pe teren pe targă
Un întreg stadion urmăreşte acest final de meci în picioare. Tribunele sunt străbătute de valuri de huiduieli la orice contact cu mingea a oaspeţilor.
Lovitură liberă pentru Vaslui fără finalitate.
Arbitrul central fluieră final de partidă, FC Botoşani câştigă acest meci disputat împotriva lui FC Vaslui cu scorul de 1 - 0 şi trece din nou pe primul loc cu un număr de 14 puncte.