ACUM: Botoșani condusă de FCSB, Golofca scos în mod ciudat de pe teren, Iftime s-a temut degeaba

FC Botoșani este condusă la pauză în partida ce o dispută pe National Arena împotriva FCSB-ului antrenată de Nicolae Dică.

Înainte de acest meci, Valeriu Iftime era temător vis a vis de forța arătată, pe când era la FC Botoșani, de Cătălin Golofca.

”Vă spun foarte sincer că dacă o să scoatem la București un rezultat de egalitate eu o să fiu foarte fericit. Am observat că Dică nu prea se aruncă în atac așa de repede așa cum o făcea Reghecampf, iar acest lucru sunt singur că și antrenorul meu Costel Enache l-a sesizat.

În plus de asta vă spun sincer că îmi este teamă și de Cătălin Golofca. Eu am avut mare încredere în acest jucător și l-am susținut mult în fața lui Leo Grozavu. M-a deranjat faptul că Leo a spus că dacă el vroia putea să îl dea afară pe Golofca de la Botoșani ca pe o măsea stricată. Nu este deloc așa.

Golofca a rămas la echipă pentru că am dorit eu, dar și pentru că eu am văzut multe calități de fotbalist la el. Acum s-ar putea chiar el să ne bată. Dar asta este viața. Nu are nici o clauză în contract care să îi permită să nu joace împotriva noastră. El poate să joace fără nici o problemă. Este un jucător de mare viteză, iar dacă îi dfai spațiu îți face mari probleme. Nu trebuie să îi lăsam spați ca să își facă jocul său obișnuit”,

a spus Iftime.

Și, ciudat, se pare că totuși Cătălin Golofca ar fi făcut o impresie proastă cu evoluția sa din meciul cu FC Botoșani pentru că în minutul 33 a fost scos din teren, la un gest venit de la oficială, după cum au observat comentatorii tv.

FC Botoșani este condusă la pauză cu scorul de 2 – 0 după un gol marcat de Budescu din lovitură liberă și Tănasă care a șutat de la marginea careului de 16 metri.