FC Botoşani bate la scor Timişoara şi speră cu ochii deschişi la Europa League - VIDEO

Echipa fanion a judeţului evoluează duminică, de la ora 19:30, în Banat, în epilogul etapei a XII – a din play-out – ului Ligii 1. La ACS Poli Timişoara – FC Botoşani gazdele au neapărat nevoie de victorie pentru evitarea retrogradării.

De cealaltă parte, Leo Grozavu a trimis în confruntarea de pe „Dan Păltinişanu” aproape 11 - le ideal, ceea ce înseamnă că staff-ul tehnic şi administrativ încă au în vedere calificarea în Europa League.
Aşadar, moldovenii au început cu următorul 11: Iliev – Dimitrov, Ngadeu, Ichim, Muşat – Bordeianu, Vaşvari, Cabrera – Ivanovici, Matulevicius, Fulop.
Min 9: Bordeianu prinde un şut fără preluare din marginea careului şi trimite cu stângul direct în poartă
Min 13: Doman egalează după un contraatac la care a reluat în poartă o mingr respinsă de Iliev

Min 30: Scorul este în continuare 1 - 1, se joacă foarte deschis, ambele echipe şi-au trecut în cont mari ocazii de gol

Min 33: Fulop preia la aproximativ 25 de metri de poartă şi trimite o torpilă fără nici o şansă pentru Smaranda

Min 36: Incursiune devastatoare a lui Ivanovici pe dreapta, centrare în 7-8 metri, de unde Cabrera reia cu capul în poartă din poziţie centrală

Min 39: Gazdele rămân în 10 oameni după ce Jenkins vede cartonaşul roşu în urma unei intervenţii dure asupra lui Vaşvari

Min 44: Botoşănenii trimit de două ori în bară în mai puţin de 30 de secunde prin Ivanovici şi Cabrera, de fiecare dată mingea a sărit însă în afara porţii

Min 45: ACS Poli Timişoara - FC Botoşani 1 - 3 la pauză, moldovenii au terminat repriza atacând în valuri

CLICK ŞI VEZI GOLURILE

Min 46: Meciul se reia cu aceleaşi garnituri

Min 49: Ivanovici măreşte avantajul oaspeţilor cu un şut plasat după ce a fost angajat în poziţie centrală

Min 59: Cucu îl înlocuieşte pe Vaşvari, care se resimte după intrarea pentru care englezul Jenkins ca fost eliminat

Min 66: Intră Bujor, iese Fulop

Min 71: Patache îl substituie pe Muşat

La oaspeţi prinde în sfârşit câteva minute şi ex-botoşăneanul Croitoru, care îi ia locul lui Doman

Min 90 + 3: Fluier final, ACS Poli Timişoara - FC Botoşani 1 - 4, moldovenii speră la Europa League, de care o despart două goluri

Rămâneţi pe Botoşăneanul şi aflaţi ce se întâmplă în meciul din Banat.