Accidentare groaznică, fotbaliştii cu lacrimi în ochi pe Municipal – VIDEO & GALERIE FOTO

Cel mai nefericit moment din acest an pe Stadionul Municipal s-a petrecut în minutul 38 al partidei FC Botoşani – Gaz Metan Mediaş. Imediat după ce roş-alb-albaştrii au preluat avantajatul pe tabelă, făcând 2 – 1, oaspeţii au scăpat pe contraatac.
dan roman accidentare fc botosani gaz metan medias

Prima dată arbitrul a dat doar galben

Atacantul de 28 de ani Dan Roman se apropia de careul botoşănenilor, iar Ciprian Dinu l-a faultat din spate. Vârful medieşenilor a rămas cu dreptul înfipt în pământ şi s-a prăbuşit la pământ. Mai întâi arbitrul Adrian Comănescu din Râmnicu Vâlcea nu a realizat gravitatea situaţiei şi i-a arătat doar cartonaşul galben fundaşului central de la FC Botoşani. Când atât el, cât şi jucătorii s-au apropiat de Dan Roman au văzut ce s-a întâmplat. Piciorul fotbalistului era pur şi simplu strâmbat din gleznă, iar atacantul urla de durere.

Scos cu targa în aplauzele spectatorilor

Jucătorii ambelor formaţii au fost realmente şocaţi de cele văzute. Florin Acsinte a stat minute în şir cu mâinile pe faţă, iar mai mulţi coechipieri ai lui Dan Roman şi-au pus mâinile în cap când şi-au văzut colegul. Centralul l-a eliminat pe Dinu, care nu a protestat şi timp de peste cinci minute atât medicul Petrică Rădăuceanu, cât şi cadrele de pe o ambulanţă i-au acordat îngrijiri medicale atacantului. I-au imobilizat piciorul, l-au acoperit cu o targă şi l-au dus la Spitalul Judeţean Mavromati, fiind aplaudat de toţi cei aproximativ 1.000 de spectatori prezenţi pe stadion. Ambii antrenori au făcut câte o schimbare, iar arbitrul a prelungit prima repriză cu şase minute. (S.B.)