4.000 de oameni, delir pe garduri și pe parapeți după înfrângerea vicecampioanei – Botoşani! Botoşani! Hoţii! Hoţii VIDEO & GALERIE FOTO

Peste 4.000 de spectatori au urmărit cu sufletul la gură încleştarea extraordinară dintre FC Botoşani şi Astra Giurgiu. Deşi veniţi după două înfrângeri, cu şapte goluri primite şi doar unul marcat, roş-alb-albaştrii au fost încurajaţi încă din primul minut de către microbişti.

Maniera de arbitraj a centralului Alexandru Tudor, dar mai ales ardoarea cu care gazdele s-au bătut pentru fiecare minge, au determinat o reacţie pe măsură a suporterilor. În mai multe rânduri, pe parcursul desfăşurării partidei, şi-au încurajat din picioare favoriţii, iar scandările „Hoţii! Hoţii” s-au înteţit odată cu eliminarea lui Ianc. Golul marcat de Batin a părut că aruncă în aer Stadionul Municipal, pentru ca la final spectatorii să se urce pe scaune, pe garduri şi pe parapeţii din tribune pentru a-şi felicita favoriţii. La doar două săptămâni după ce i s-a cerut demisia, aceiaşi spectatori l-au aclamat minute în şir pe antrenorul principal Leo Grozavu. Sunt primele trei puncte pe care FC Botoşani le-a obţinut în al doilea an de Liga 1. (S.B.)

VEZI ŞI:
 Sperietură pe stadion, o rafală de vânt a spulberat un panou publicitar – FOTOGALERIE
[[galerie-foto]]
MECIUL MINUT CU MINUT:
 Explozie de bucurie pe Municipal, Batin deschide scorul Botoșani – Astra LIVE TEXT 1 – 0 FINAL VICTORIE FC BOTOȘANI